Bağlama Kütüğü Kuralları Değişiyor – ADF | Amatör Denizcilik Federasyonu

Bağlama Kütüğü Kuralları Değişiyor

YÖNETMELİK TASLAĞI ÖNERİMİZİ SUNDUK

 

Değerli Amatör Denizci Dostlarımız,

Yıllar ve yıllar önce Özel teknelerimizin kaydı gerekmezdi. Zaman içinde, yerel yönetimler ve liman başkanlıkları yasal dayanaktan yoksun yöntemlerle bir takım kayıtlar tutmaya başladılar.

Konu, 80’li yıllardan sonra Belediye veya Limanda kaydı bulunan özel teknelerin MTV kapsamına alınmasıyla önem kazandı.

MTV, 2009 yılında yani yürürlüğe girdikten yaklaşık 28 yıl sonra, özel teknelerden kaldırıldı ama yerine cezalarla, harçlarla bezenmiş, denizciliğimizi köreltici, vatandaşı yargı yolunda devletiyle karşı karşıya getiren Bağlama Kütüğü uygulaması geldi. Bu uygulamanın dayanağı olan 491 sayılı KHK, 655 sayılı KHK ile 2011 yılında yürürlükten kaldırıldı, artık Bağlama Kütüğünün vize ve cezalarının da tarihe karışması gerekiyordu.

Şimdi yeni bir Bağlama Kütüğü Yönetmeliği üzerinde çalışmaların başladığını öğreniyoruz. Aldığımız ilk bilgilere göre eskisinin aynısı, belki de daha kötüsünün uygulamaya konulması tehlikesi gündemdedir.

Endişelerimiz, yaşadıklarımızın sonucudur. Bağlama Kütüğüne kaydedilen tekneler arasında sadece özel teknelerden harç ve ceza alındığı, amatör topluluğun vize eziyetine zorlandığı malumdur.

Bu nedenle amatör topluluğumuzu yakından ilgilendiren Bağlama Kütüğü’nün, amatör topluluğumuza zarar vermeyen, eşitlikçi ve adil, temel kanunlarla çelişmeyen, uygulanması kolay, yasaksız, cezasız bir sistemle buluşması gerektiği ilkesinden yola çıkarak, ekteki Yönetmelik Taslağı Önerimizi gerekçeleriyle birlikte hazırladık ve yine ekteki kapak yazısıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğüne sunduk.

Önerimize, bir de özel tekne belgesini çağrıştıran Bağlama Kütüğü Kayıt Belgesi taslağı ekledik ve önceden kayıtlı teknelerin önerdiğimiz sisteme aktarılırken düzenlenecek bu belgenin, ücretten muaf olmasını istedik.

Bağlama Kütüğü Yönetmelik Taslağı ADF Önerisi’ne buradan ulaşabilirsiniz  (PDF).

Bağlama Kütüğü Yönetmelik Taslağı ADF Önerisi’ne buradan ulaşabilirsiniz (Word Belgesi).

Bağlama Kütüğü Kayıt Belgesi Taslağı önerimizi görmek için tıklayınız.

Taslak önerilerimizi incelemeniz, düşüncelerinizi bizimle paylaşmanız, dileğimizdir.

Saygılarımızla

Yönetim Kurulu

Amatör Denizcilik Federasyonu

 1. cem diyor ki:

  Merhaba
  Teknelerimiz oyuncak oldu.Budan 5 sene önce 4.50 metre sandal ve internettende 9.9 motor aldım. sonrasında kayıt işi çıktı bağlama kütügü belgesi gerektiğini ögrendim.2016 yılında liman müdürlüklerine teknenin boyu motorun cinsi ile bildirirsem baglama belgesi verilecegi söylendi dilekçemiz ile fotografları ibraz ettik fakat hala bir ses yok. bir yakalansak ceza yiyecegiz. Acil Bir çözüm istiyoruz.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Özel Teknelerin Bağlama Kütüğü kaydı Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır. 2016 yılında başvurunuzda eksik evrak nedeni ile sonuçlanmamış olabilir.
   Sizinde bahsettiğiniz gibi en az 2.5 metre uzunluğundaki teknelerin bağlama kütüğü kaydı yapılmalıdır. İlgili konu için liman başkanlıkları bağlam kütüğü servisi ile görüşmeniz ve eksikleri tamamlamanız dır.
   Federasyonumuz kayıt dışı teknelerin bağlama kütüğü kayıtları için bakanlık ile görüşmelerini sürdürmektedir.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Bağlama Kütüğü’ne özel teknenizi kayıt yaptırmak için belgeler eksiksiz olmalıdır.İstanbul Liman Başkanlığı Gemi Sicil Bölümünden dilekçe örneğini ve eklerine ulaşabilir siniz?
   Saygılarımızla

 2. Ercan ALTAN diyor ki:

  forsa : dayımdan bana 4,50 mt bir tekne geldi dayım vefat ettiğinden dolayı evrakları aradık bulamadık 8.8 motorda var ne faturalarını bula bildik nede alındıgı yeri bu tekneme bağlama kütügünü nasıl çıkartırım ilginize teşekkür ederim

 3. Kürşat Köroğlu diyor ki:

  Merhabalar, benim 2017 model bağlama kütük ruhsatnamesi üzerinde 9 hp iş içten takma motorlu 4.95 boyunda bir tekneme var, şimdi daha yüksek hpli ve sağlam bir motor almak istiyorum ama Liman başkanlığı bana 2013/53/eu ce belge zorunluluğu olduğu için piyasadaki motorların kaydını yapmadıklarını söylüyor ithalatçı firmalarla görüştüğümde bu belgeyi taşıyan motorların çok pahalı oldukları ve satamadıklarından dolayı ithal etmediklerini söylüyorlar. Bunu Liman başkanlığına ilettiğimde o zaman liman kayıtlıözel tekneden çıkmış bir motor alabileceğimi söyledi bu bu konuyu araştırdığımda konudan haberi olan Liman kayıtlı motor sahipleri 30 yıllık bitik motorlara sıfırına yakın para talep ediyorlar. Bunuda Liman başkanlığına ilettiğimde yapacak hiçbirşey olmadığını teknemin üzerindeki Çin malı motora iyi bakmamı söylüyor. Dışarıdaki diğer teknelerle baktığımda siz nasıl yapıyorsunuz diye sorduğumda kayda gerek yok biz 4 silindir araba motoru takıp gidiyoruz diyor. Ben konunun içinden çıkamadım. Sizlerin bir önerisi varmı?

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Size en yakın Liman Başkanlığı Bağlama Kütüğü servisi ile iletişime geçebilir siniz?
   Tekne boyuna göre alınacak harç ödemesinden sonra satış işlemi Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır.
   Saygılarımızla

 4. Burak diyor ki:

  Ben 05,09,2019 tarihinde 4,12 lik bir tekne aldim ve ruhsatname de 5 yıl satılamaz ibaresi var bunun yüzünden motoru degisemeyorum sıfır motor aldım bunu nasıl kayıt ettireceğim yetkili birim adana büyükşehir olmaz diyolar ya çalınmış yada deniz de düşürülmüş olup tutanak olması lazım diyorlar lütfen bunun çözümü nedir söyleyin

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Üstünde satılamaz kaydı bulunan bir tekneyi Eylül 2019 da nasıl satın aldınız anlayamadık.
   Üzerinde satılamaz kaydı olan bir teknenin maalesef üzerindeki bir aksamı zorunluluğu yasal olarak ispat etmedikçe değiştiremezsiniz.
   Tıpkı hacizli mallarda olduğu gibi

   Saygılarımızla

 5. Ahmet diyor ki:

  merhaba, bir arkadaşıma teknemi hediye etmiştim kullansın diye daha sonrasında aramız bozuldu vs. şuanda tekneden haberim yok. bağlama kütüğü benim adıma kayıtlı, bağlama kütüğünün iptalini yaptırabilir miyim?

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliği 20. Maddesindeki terkin şartlarının oluştuğu ispatlamak sizin göreviniz. Teknenizin kayıtlı olduğu liman başkanlığı ile görüşmenizde fayda var.
   14 Eylül 2009 PAZARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27349
   YÖNETMELİK
   Ulaştırma Bakanlığı (Denizcilik Müsteşarlığı)’ndan:
   BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
   Terkin
   MADDE 20 – (1) Bağlama kütüğüne kayıtlı gemi, deniz ve iç su araçlarının bağlama kaydı;
   a) Kurtarılamayacak şekilde batması,
   b) Tamirinin mümkün veya ekonomik olmaması,
   c) Yurt dışına satılmış olması,
   ç) Ticari olarak işletilenlerin;
   1) Türk Uluslararası Gemi Siciline kaydedilmesi,
   2) Tadilat sonucu tonilatosunun 18 groston ve üzerine çıkması,
   d) Başka bir bağlama kütüğüne nakledilmek istenilmesi,
   hâlinde mâlikinin talebi ile terkin edilir.
   (2) Yabancılar adına kayıtlı gemi, deniz ve iç su araçları, birinci fıkranın (a) ve (b) bentlerinde belirtilen şartlar nedeniyle veya isteğe bağlı olarak terkin edilebilir.
   (3) Terkin;
   a) Ticari olarak işletilenlerde mâlik veya mâlikin onayı ile işleticinin talebi,
   b) Özel kullanıma mahsus olanlar veya yabancı uyruklular için mâlik veya vekilleri yahut kanuni temsilcilerinin talebi,
   ile elektronik ortamda yapılır.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   En yakın liman başkanlığına veya belediyeye müracaat etmenizi öneririz. Bağlama kütüğü yönetmeliğinin ilgili maddesi aşağıdadır
   Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve iç su araçları
   MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   zorunlu olarak kaydedilir

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Bağlama kütüğü kaydı olmayan bu tür teknelere 31.12.2019 tarihine kadar sahiplik belgesi ile kayıt yapılıyordu. Şu ana kadar süre uzatması yapılmadı. Tekneyi almadan evvel Liman başkanlığı ile görüşmenizde fayda var.
   Saygılarımızla

 6. cem diyor ki:

  2010 da almış oldugum teknemi satmak istiyorum .Fakat 2010 yılında ne fatura vardı ne kayıt. aftan yararlanmak işime gelmedi nedeni ise aftan yararlanıp üzerime aldıktan sonra 5 yıl satamayacakmışım. 11 yıl binmişim artık teknemi satma zamanı geldi 5 yıl daha bu tekne ile ne yapacagım ? şimdi satmak için ne yol izlemeliyim Teşekkürler

 7. Ferhat diyor ki:

  Merhaba yeni tekne aldim teknede icten takma 9 beygir 2008 model solax war aldigim sahis baglama kutugune kaydettirmemis oyle kullanmis ben tekneyi alinca kaydettirmek istedim liman baskanligi ce belgesi istedi ce belgesiz kaydedemeyiz dedi ne yapmam gerekir veya kaydettirmeden kullansam ne gibi ceza yerim faturasi war motorun sadece ce belgesi yok

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Maalesef kusurlu mal almışsınız. Bağlama kütüğüne kayıtlı olmayan tekneyi kullanamazsınız. Yakalandığınız zaman ceza alır ve tekneniz seferden men edilerek bağlanır.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Sahiplik belgesi ile edinilen teknelerin ana unsurlarında 5 yıl boyunca (Tekne, Motor gibi) yıpranma tamirleri haricinde değişiklik yapılmasına müsaade edilmiyor.
   Liman başkanlıklarının ayrıntılar hususunda farklı yorumları olabilir, teknenizin kayıtlı olduğu liman başkanlığına danışmanızda fayda var.
   Gizlice yapacağınız değişiklikler tespit edildiğinde tekneniz bağlanabilir.
   Saygılarmızla

   • Faruk diyor ki:

    Merhaba Aynı sıkıntı bendede Var Zamanında Teknem Vardı Kayıt yoktu Motorum yoktu motorsuz Kayıt Yapıldı Ve Liman Başkanı Bana Durumun. Boyle olucanı Söylemedi Şimdi dalga gecer gibi 5 Yıl İşlem Yapılamıcak diyolar motor Takamazsın Onu yapamazsın Bunu Yapamazsın Motor Takamıcaksak Tekneyi Ne Yapalım Şu Konuda Herkez Perişan Bi Kanun cıkartsınlar İnsanların İşleri gözüksün Lütfen

  • adf diyor ki:

   Sayın Bilal Ökten
   Gecikmişte olsa faturalı CE belgeli teknenizi kaydedebilirsiniz. Kayıt esnasında motor beygir gücünün avantaj veya dezavantajı yok. Sadece motoru on beygir gücünden az özel tekneleri, sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri, kullananlardan ADB aranmaz.
   Sayılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ ….. Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve iç su araçları MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve iç su araçları,

   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçları, zorunlu olarak kaydedilir.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ ….. Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve iç su araçları MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve iç su araçları,

   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçları, zorunlu olarak kaydedilir.
   Saygılarımızla

  • Hüseyin Necati Alparslan diyor ki:

   Yeni Bağlama kütüğü önerinize , 2019 sonunda sona eren sahiplik belgesi ile kayıt işleminin uzatılması eklenebilirmi.
   Ayrıca o genelge ile istenen ancak pratikte alması hiç mümkün gözükmeyen muhtarlık onayının kaldırılarak yerine şahsi taahhüt veya benzeri bir belgenin kullanılması önerilebilirmi.
   Bunu daha önce de size ve bakanlığa sormuştum (13.19.2019) .Ancak bakanlıktan bir cevap alamadım.

 8. Tuğrul diyor ki:

  Merhaba,
  4,90 ikinci el bir tekne alacagim. Ancak tekne Tekirdag liman baskanligina kayitli. Tekne Istanbulda. Malum pandemi durumlarindan sehirlerarasi seyahat yasagi var. Satis islemleri illa Tekirdag liman baskanligindanmi yapilmasi gerekiyor. Istanbulda bir liman baskanligindan bu islem yapilamiyormu. Istanbuldaki bir liman baskanligina gidilerek liman kaydi ve satis islemi Istanbula alinabilir mi?

 9. Faruk diyor ki:

  Bağlama Kütüğüne Kayıt Yaptırdım ve ozaman Motorum Yoktu Şuan Motor alabildim Karşıma Siz Bu Tekneye 5 Motor Takamazsınız Diye bi Cevap aldım Şunuda sordum neden böyle bişey olduğunu söylemediniz bizimde yeni bilgimiz Oldu Diye Peki Bunda sorunlu kim ve bizim Madur Halimiz Ne Olucak ?

 10. Mert diyor ki:

  Merhaba, almış olduğumuz 6 m teknemizi liman başkanlığına kaydettiremedik. Son genelge ile 30 nisana kadar uzatılmıştı pandemi sebebiyle. Yeni bir uzama söz konusu mu? Şuan da kaydedebiliyor muyuz. Saygılar

 11. Selçuk diyor ki:

  Merhaba, istanbuldan 6.60m özel teknemi aldım ve bursaya naklettirecegim. Malum marina yerleri rahatça bulunmadığından dolayı bir soru sormak istiyorum. Gemlik limaninda balıkçı barınağına bağlı belgeli bir tekne satılık ve sahibi yeriyle birlikte satmak istiyor.

  Sorum,
  1. Sadece yeri devredebiliyor mu?
  2. Kendi özel teknesi de uygun olduğundan bu tekneyi (9m) satın alıp, karaya çıkartıp (depoya), kendi aldığım teknemi bu liman yerinde barındırmam mümkün mü?
  Yasal olarak bana bir sorun oluşturur mu.
  3. Satıcı liman yerleri tekneye yani isme aittir dedi ve dolayısıyla tekneyi gemlikten örneğin izmire satışı olsa dahi bu yer o tekneye ait olur dedi. Doğru mudur?

  Teşekkürler şimdiden

 12. Kubilay Afşar diyor ki:

  Merhaba,
  Kahramanmaraş’ ta yaşıyorum ve faturalı olarak 2,50mt bir bot ve motor aldım. Botumun kayıt işlemlerini yapmak için illa ki bir liman başkanlığına mı başvurmam gerekli. Büyükşehir belediyesinde kayıt işlemlerini yaptığımda bağlama kütüğü tüm denizlerde ve iç sularda geçerli olacak mı?
  Teşekkürler.

 13. hakan diyor ki:

  MErhabalar ;

  Tekne buldum almak istiyordum fakat teknenin bağlama kütüğünün olmadığını öğrendim.
  Tekne ve motorun faturaları var fakat kayıt yapılmamış . 2017 model bir tekne ve 6 hp motoru var oda 2017 model.
  Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

 14. İhsan parçalı diyor ki:

  Sayın Yetkili, 4.80 Sıfır tekne yaptırdım CE blgesi ve diğer evrakların hepsini bana yolladılar.izmir liman başkanlığına kayıt ve bağlama kütüğü için başvuru yapacağım . Covid-19 nedeni ile pek devlet daireleri gezmek istemiyorum bu nedenle bana gerekli tüm evrakların neler olduğunu gösteren bir bilgiye nereden uşaşabilirim ( internet üzerinden bir site de olabilir) hepsini tamamlayıp öyle başvurayım istiyorum.. ayrıca bayiden aldığım 60hp dıştan takma motorda var elimde .. saygılar

  • adf diyor ki:

   İşiniz Liman başkanlığında, Temel olarak istenenler Dilekçe, Kimlik fotokopisi, Tekne ve motorun adınıza düzenlenmiş orjinal faturaları ile CE belgesi Teknenizin Her yönden çekilmiş fotoğrafları gerekiyor. Teknenize vermek istediğiniz birkaç tane isim tespit edin sorgulamada biri olmazsa diğerini kulanırsınız. Her liman işlemlerle ilgili bazı farklı uygulama yapabilir. Kayıt olacağınız liman başkanlığını arayıp bilgi almanız en sağlıklısı.

 15. savas diyor ki:

  2019 yilinda 3.75 boyunda fiber tekne aldim.teknenin belgesi faturasi herseyi var fakat uzerindeki moturu sahiplik belgesiyle liman baskanligina kayit yaptirdik.sormak istiyorum simdi bu kayigi motoruyla beraber satabilirmiyim

 16. Cagatay Belgen diyor ki:

  Merhaba,

  Yorumlara tek tek cevap vermişsiniz. Herkes adına çok teşekkür ederim. Bugün Finike sahil güvenlikte rütbeli arkadaşlarla konuştum. 3 metre 60 santim uzunluğundaki plastik kanomun da 2 mt 49 cm geçen tekneler gibi kaydının olması gerektiğini bildirdiler.

  Komutanlara şakayla karışık “cidden bana denizin ortasında ruhsat mı soracaksınız” diye sorunca gayet ciddi biçimde “evet” dediler. “Komutanım bu plastik bir kano, kürekle kıyıları dolaşıyorum” deyince “fark etmiyor, mevzuat böyle” diye yanıtladılar.

  Pazartesi gününden itibaren teknemi (kanomu) liman başkanlığına kayıt ettirmeyle uğraşacağım. Aslına bakarsanız çok komik bir durum. Kanonun neresine isim yazacağım, hangi ismi bulacağım, Türk bayrağını neresinde dalgalandıracağım gibi sorular soruyorum kendime 🙂

  Bir diğer komik durum, kimsenin böyle bir şeyden haberi olmaması. Ne kano satıcılarının, ne de kullanıcılarının bu durumdan haberleri yok. Hayırlısıyla kayıt ettirebilirsem sizlerle de başımdan geçen süreci paylaşırım. Selamlar.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   İlgili Yönetmelik maddeleri aşağıdadır.
   Resmî Gazete Tarihi: 25.09.2014 Resmî Gazete Sayısı: 29130
   BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
   Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve içsu araçları
   MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   zorunlu olarak kaydedilir.
   (2) Bağlama kütüğüne;
   a) 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun bayrak çekme hükümlerine bağlı olmaksızın; yabancı uyruklu olup oturma izni bulunan gerçek kişilere ait özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Devlete ait olup temel kamu hizmetlerinde kullanılan gemi, deniz ve içsu araçları,
   c) 2,5 metrenin altındaki ticari ve özel gemi, deniz ve içsu araçları,
   ç) Gençlik ve Spor Bakanlığınca tescil edilmiş spor kulübü ve federasyonların envanterinde kayıtlı olup da münhasıran spor faaliyetleri için kullanılan gemi, deniz ve içsu araçları, talep olması hâlinde kayıt edilir.
   (3) İkinci fıkranın (ç) bendinde belirtilen gemilerin kaydına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirlenir.
   Saygılarımızla

   • Cagatay Belgen diyor ki:

    Finike Liman Başkanlığı’na bizzat gittim. “Olur mu öyle şey, plastik kanonun nesini kayıt edelim” deyip kayıt talebimi geri çevirdiler. Yönetmelikte yerinin olmadığını söylediler. Elbette içime sinmedi. Sizin de paylaştığınız yönetmelikte açık bir şekilde yazmış “Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları zorunlu olarak kaydedilir.”

    Az önce Cimer ve Ulaştırma Bakanlığı’na başıma gelen durumu özetleyen, sahip olduğum 3 metre 70 santim uzunluğundaki plastik kano için bağlama kütüğü kaydı isteyip istemediklerini sordum. Gelecek yanıt konuyu açıklığa kavuşturacaktır.

    Bakarsınız “plastik kanolar için gerek yok” derler, bizler de bu saçmalıkla uğraşmayız. Elimizde de resmi bir yazışma olur. Gelecek yanıtı burada paylaşırım.

    Selamlar

 17. Ömer Yetkin diyor ki:

  2016 yilinda 420 joker marka bir bot ve 50 hp motor aldik adb var ve o yilda otv faturasi kesilmiyordu su an botun liman kaydini yaptirmak isteyince liman baskanligi bizden otv faturasi istiyor nasil bir cozum onerirsiniz?

 18. Ali imren diyor ki:

  Merhaba,
  2.49 bot ve 6hp motor aldım. Liman kaydı yaptırmam zorunlumu? Zorunlu ise botu aldığım firma Ce belgesini 6 ay sonra alacaklarını 6 ay sonra Ce belgesi verebileceğini söyledi. Motor ve botun faturası şimdiki tarih Ce belgeside 6 ay sonra olsa sorun olurmu?

 19. Halil diyor ki:

  Merhaba
  4,10 luk kıçtan takmalı bir fiber teknem var bunu satıp yerine 5,50 lik bir fiber tekne yaptırmak istiyorum ama fabrika da değil özel bir tersanede yaptıracam ve bu tekneye içten takmalı benzinli marşlı bir motor koymak istiyorum ama bununla ilgili bazı engellerden bahsediliyor içten takmalı motorların ce belgeleri olmadığı söyleniyor konuyla ilgilli bilgilendirebilirmisiniz izlemem gereken yol nedir.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Bu tersane loyd kurallarında CE belgeli mal üretebiliyorsa sorun yok. Emniyet açısından benzinli motor önermeyiz. İçten takma motorların CE belgeli olanını kullanmanız gerekir. Ayrıca Tersanenin tekne ve motoru tek
   fatura ile size satması vergisel olarak sizin için avantajlı olur.
   Saygılarımızla

   • Halil diyor ki:

    Açıklamanız için teşekkür ederim yalnız şöyle bir sorunla karşılaşıyorum. liman başkanlığıylada görüştüm izin verebilecekleri ce belgeli içten takma motorlar hakkında herhangi bir bilgileri yok mesela honda motorun ce belgesini kabul etmiyorlar. hangi motoru alayım peki dediğimde bir bilgi veremiyorlar.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Sıfır olduğuna göre CE belgeli ve faturalıdır.
   Bağlama kaydı çıkartacağınız liman başkanlığına faturanız ile şahsen müracaat edip Bağlama kütüğü işlemlerini
   başlatmanız ve yönlendirmelerine uymanız gerekiyor
   Saygılarımızla

 20. Hakan Mercan diyor ki:

  Merhaba,

  Bu mesaj uygulamasi uzerinden sorulari cevaplamanizi ve amator denizcilik camiasina desteginizi takdir ediyorum. Umarim cabalariniz neticesinde hepimiz icin cok daha makul bir mevzuat yapisina kavusmamiz mumkun olur.

  Benim sorum baglama kutugu ruhsat vizesiyle ilgili olacakti. Internette buldugum bazi bilgilere gore 5m. uzerindeki tekneler icin yillik vize alinmasi gerektigi belirtilmis. Ancak 2020 yili icerisinde aldigim baglama kutugu ruhsatnamesi uzerinde “ilk vizenin yapilabilecegi en son tarih: 2025” seklinde bir ibare var. Anladigim kadariyla 5 yil herhangi bir vize islemi yapmama gerek yok ve dolayisiyla yillik harc da yatirmayacagim.

  Burada gozden kacirdigim bir nokta mi var yoksa internette vizeyle ilgili yazili bilgiler eski midir emin olamadim. Bu konuda aydinlatirsaniz cok memnun olurum.

  Tesekkurler.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Değişiklik yapılana kadar; Yıllık harç diye bir şey yok. Ruhsatınızda yazan vize tarihinde sadece vize yaptıracaksınız. Ancak ruhsatınızı kaybeder ya da bir sebeple yenilemek zorunda kalırsanız yeni belge için harç ödersiniz.
   Saygılarımızla

 21. ilker diyor ki:

  Merhabalar, ben 3.30 botumu liman kaydı yaptırmak istiyorum, arkasına L. KARASU yazıcam fakat motor bağlanacak o kısma ve harflerin 15cm olma zorunluluğu varmış, motorun yazıyı kapatması sorun olur mu? yoksa yazı puntosunu küçültmeli miyim?

 22. Mesut Dağlı diyor ki:

  Merhabalar, Kanun ve mevzuatlara bakmadan 2,4m uzunluğunda 1,3m genişliğinde fiberden küçük bir tekne yaptım. Motor olarak 7hp motor koymayı düşünüyordum. Lakin bi arkadaşım boyu ve eni ne olursa olsun liman başkanlığına kayıt yaptırıp belge almam gerektiğini söyledi. bu durum hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

  • adf diyor ki:

   Yönetmeliklerin ilgili maddeleri aşağıda
   Resmî Gazete Tarihi: 25.09.2014 Resmî Gazete Sayısı: 29130
   BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
   ……
   ……
   Kayıt zorunluluğu ve yükümlülükler
   MADDE 6 – (1) 9 uncu maddenin birinci fıkrasında belirtilen gemi, deniz ve içsu araçlarının malik veya işletenleri, gemi, deniz ve içsu araçlarını bağlama kütüğüne kayıt ettirmek ve ruhsatname almak zorundadır.
   (2) İlk defa kayıt edilecek veya kayıt değişikliği yapılacak gemi, deniz ve içsu araçları için, iktisap veya kayıt değişikliğini gerektiren işlem tarihinden itibaren bir ay içerisinde yazılı olarak ilgili başkanlığa başvurulur.
   (3) Mâlik veya işleten, gemi, deniz ve içsu aracının boy ölçümü işlemi yapıldıktan sonra istediği bağlama kütüğüne kaydettirebilir.
   ………
   ………
   Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve içsu araçları
   MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   zorunlu olarak kaydedilir.
   (2) Bağlama kütüğüne;
   a) 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun bayrak çekme hükümlerine bağlı olmaksızın; yabancı uyruklu olup oturma izni bulunan gerçek kişilere ait özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Devlete ait olup temel kamu hizmetlerinde kullanılan gemi, deniz ve içsu araçları,
   c) 2,5 metrenin altındaki ticari ve özel gemi, deniz ve içsu araçları,
   ç) Gençlik ve Spor Bakanlığınca tescil edilmiş spor kulübü ve federasyonların envanterinde kayıtlı olup da münhasıran spor faaliyetleri için kullanılan gemi, deniz ve içsu araçları,
   talep olması hâlinde kayıt edilir.
   (3) İkinci fıkranın (ç) bendinde belirtilen gemilerin kaydına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirl

   Resmî Gazete Tarihi: 02.03.2008 Resmî Gazete Sayısı: 26804
   ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI VE KULLANACAK KİŞİLERİN YETERLİKLERİ
   HAKKINDA YÖNETMELİK (1)
   ………..
   ………..
   Madde 7 / …..
   (5) (Değişik:R.G.2/10/2009-27364) Motoru on beygir gücünden az özel tekneleri, sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri, kanolar/kayaklar ile ulusal ve uluslararası yarış sınıfı (kürek sporu tekneleri ile Optimist, Laser, Fin, 420, 470, Pirat, Dragon, Wind Surf gibi yelken sporu tekneleri) spor amaçlı tekneleri kullananlarda ADB aranmaz.

 23. Yasin karadal diyor ki:

  2.49 cm boyunda polieliten bir tekne alsam. 2 veya 4 zamanlı olabilir faturalı 7 hp bir motor taksam. Bu tekne ve motoru liman başkanlığına bildirip kaydını yaptırmam lazım mı. Onca soruya kanun maddesini gönderdiniz anlaşılan boyundan dolayı kayıt istemiyor peki taktığım motor için bir şart varmı. Bu bahsettiğim şartlardaki tekne ve motorla kayıt yaptırmadan denize açılsam bir sorun olurmu. Sahil güvenlik bana bir zorluk çıkartırmı. Cevap için şimdiden teşekkürler.

  • adf diyor ki:

   Yönetmelik maddeleri açık Yönetmeliklerden ilki tekne kaydını ikincisi ise kullanacak kişinin ehliyeti ile ilgili tekrar gönderiyoruz.
   Resmî Gazete Tarihi: 25.09.2014 Resmî Gazete Sayısı: 29130
   BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
   ……
   ……
   Kayıt zorunluluğu ve yükümlülükler
   MADDE 6 – (1) 9 uncu maddenin birinci fıkrasında belirtilen gemi, deniz ve içsu araçlarının malik veya işletenleri, gemi, deniz ve içsu araçlarını bağlama kütüğüne kayıt ettirmek ve ruhsatname almak zorundadır.
   (2) İlk defa kayıt edilecek veya kayıt değişikliği yapılacak gemi, deniz ve içsu araçları için, iktisap veya kayıt değişikliğini gerektiren işlem tarihinden itibaren bir ay içerisinde yazılı olarak ilgili başkanlığa başvurulur.
   (3) Mâlik veya işleten, gemi, deniz ve içsu aracının boy ölçümü işlemi yapıldıktan sonra istediği bağlama kütüğüne kaydettirebilir.
   ………
   ………
   Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve içsu araçları
   MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   zorunlu olarak kaydedilir.
   (2) Bağlama kütüğüne;
   a) 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun bayrak çekme hükümlerine bağlı olmaksızın; yabancı uyruklu olup oturma izni bulunan gerçek kişilere ait özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Devlete ait olup temel kamu hizmetlerinde kullanılan gemi, deniz ve içsu araçları,
   c) 2,5 metrenin altındaki ticari ve özel gemi, deniz ve içsu araçları,
   ç) Gençlik ve Spor Bakanlığınca tescil edilmiş spor kulübü ve federasyonların envanterinde kayıtlı olup da münhasıran spor faaliyetleri için kullanılan gemi, deniz ve içsu araçları,
   talep olması hâlinde kayıt edilir.
   (3) İkinci fıkranın (ç) bendinde belirtilen gemilerin kaydına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirl

   Resmî Gazete Tarihi: 02.03.2008 Resmî Gazete Sayısı: 26804
   ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI VE KULLANACAK KİŞİLERİN YETERLİKLERİ
   HAKKINDA YÖNETMELİK (1)
   ………..
   ………..
   Madde 7 / …..
   (5) (Değişik:R.G.2/10/2009-27364) Motoru on beygir gücünden az özel tekneleri, sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri, kanolar/kayaklar ile ulusal ve uluslararası yarış sınıfı (kürek sporu tekneleri ile Optimist, Laser, Fin, 420, 470, Pirat, Dragon, Wind Surf gibi yelken sporu tekneleri) spor amaçlı tekneleri kullananlarda ADB aranmaz.

 24. Cihan diyor ki:

  Merhabalar.450 fiber teknem var liman kayitli bu teknenin uzerine kayitli 6 hp motor var ben bu motoru degistirmek istiyorum ikinci el 2010 model faturali ama liman kaydi olmayan bir motor takmak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim tesekkurler

 25. Savaş Seyirdalı diyor ki:

  Merhabalar.
  4.25 kayıtsız bir teknem var sıfır 9.9 motor aldım teknenin hiç bir evrağı yok motoru liman başkanlığına kayıt ettireceğim tekneye bağlama kütüğü çıkartmamın bir yolu varmıdır.

 26. Serhat KALKAN diyor ki:

  Merhaba liman kayitli bir tekneden liman başkanlığında ruhsattan düşürülen 2 zamanlı motoru kendi tekneme işleyebilirmiyim. Ruhsattan düşürülmesi ile ilgili evraklar mevcut ancak motor iki zamanlı . teşekkürler

 27. Cemal diyor ki:

  Merhaba İzmir Aliağa gemi sökümden faturalı motorlu flika aldım. Kayıt süresinin gemiş olduğunu da öğrenmiş oldum. Acaba flikanın üretici firmasıyla iletişime geçip CE belgelerini istesem ve alabilsem tekneyi kayıt ettirmem mümkün olur mu?

 28. ahmet diyor ki:

  selam bende 4.0 metre polyester teknem var motoru eski ve güvenemiyorum onu değiştirip sıfır motor almak istiyorum üzerindeki 5.5 hp almışken dayaklık hp almak istiyorum sorun olurmu acaba ve nasıl kayıt yaptırcam yeni motoru yol izlemem gerekiyor acaba teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Mevcut teknenizin Liman kaydı var mı? varsa Sahiplik belgesi/fatura ile belirtmemişsiniz.
   Teknenizin sahiplik belgesi ile liman kaydı yapıldıysa; Değişiklik yapamazsınız / Teknenizin hiç kaydı yoksa; Teknenizin ve yeni alacağınız motorun fatura ve CE belgeleri ile, Teknenizin daha önce normal liman kaydı varsa; Yeni alacağınız motorun CE belgesi ve faturası ile liman başkanlığına müracaat edip değişiklik yapabilirsiniz. Not: alacağınız motor 10 beygir ve üzeri olursa kullanmak için ADB aranır.

 29. ahmet diyor ki:

  selam bende 4.0 metre polyester teknem var motoru eski ve güvenemiyorum onu değiştirip sıfır motor almak istiyorum üzerindeki 5.5 hp almışken daha yüksek hp almak istiyorum sorun olurmu acaba ve nasıl kayıt yaptırcam yeni motoru yol izlemem gerekiyor acaba teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Mevcut teknenizin Liman kaydı var mı? varsa Sahiplik belgesi/fatura ile belirtmemişsiniz.
   Teknenizin sahiplik belgesi ile liman kaydı yapıldıysa; Değişiklik yapamazsınız / Teknenizin hiç kaydı yoksa; Teknenizin ve yeni alacağınız motorun fatura ve CE belgeleri ile, Teknenizin daha önce normal liman kaydı varsa; Yeni alacağınız motorun CE belgesi ve faturası ile liman başkanlığına müracaat edip değişiklik yapabilirsiniz. Not: alacağınız motor 10 beygir ve üzeri olursa kullanmak için ADB aranır.

 30. Levent diyor ki:

  Öncelikle merhabalar baştan sona yazılarınızı okudum bir fikir sahibi oldum ama insan birkerede kendisi duymak istiyor. Kusura bakmazsanız yüzlerce defa sizlere sorulan soruyu birde ben sormak istiyorum.
  Oğlum 18 yaşında iki gün önce şehir dışından bir tekne almış parasını ödemiş kapının önüne getirip koymuş. 7 mt ye 2 mt polyester 50 bg kıçtan takma motorlu yarım kamaralı bir tekne. tekne güzelde ne ruhsat var ne CE belgesi nede faturası sadece noter satışı var noter satışında motorun resimleri şase numarası ve teknenin resimlerini koymuşlar teknede herhan gibi bir plaka yok sadece resim var. Bu durumda yasal kullanım için neler yapılabilir. Şimdiden teşekkürler.

 31. Özge Baş diyor ki:

  Merhaba,
  Babamın fiberglass teknesi vardı, geçen sene liman kaydı yaptırıp, ruhsat çıkartmış ve ruhsata 5 yıl satış yasağı ibaresi konulmuş. Ancak babamı covid yüzünden kaybettik. Biz tekneden anlamıyoruz. Bakımını yaptırdık, satalım diye düşünürken bu ruhsat çıktı karşımıza. Babam vefat ettiği için yine de 5 sene satılamaz mı? Yani tekne çürüyecek mi? Bilgilerinizi rica ederim.

  • adf diyor ki:

   Muhtemelen babanız sahiplik belgesi ile kayıt yaptırmıştır. Bu tür teknelerin üzerindeki satılamaz kaydı kaldırılamıyor. Gene de yazılı cevap isteyin ve gerekiyorsa konuyu yargıya taşımaktan başka yol şimdilik görünmüyor.

 32. Murat Topçu diyor ki:

  Merhaba, henüz bu hafta yaşadığım bir olaydan sorum olacak.
  Geçen yıl liman kayıtlı bir tekneden düşürülmüş 10 hp 4 zamanlı dıştan takma bir motoru noterden satış almıştım.
  Geçen ay da üreticiden sıfır 4.50 metre bir fiber tekne satın aldım.
  Liman başkanlığına evrakları teslim ettim. Bu hafta survey ölçüm için gelip gittiler. İki gün önce liman başkanlığından aradılar. Tekneyi kayıt ederiz fakat motoru kayıt edemeyiz dediler çok şaşırdım, açıklama olarak. Çünkü yeni tekneye eski motor olmaz dendi. Yok mu bir yolu dedim, malesef yeni yönetmeliğe göre CE belgesi olmayan motorları kayıt edemeyiz yeni bir motor almanız gerekiyor dendi. Motor 2008 model, CE belgesini bulup getirsem dedim yine olmaz dendi.
  Liman kaydı ve resmi satış belgesi olan motorla kalakaldım.
  Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir.
  Saygılarımla

  • adf diyor ki:

   Yürürlükteki mevzuat dahilinde cevap vermeye çalışıyoruz. SG size yazılı verdiyse hukuk yolu açık. Yok sözlü verdiyse yazılı olarak isteyin. Konuyu SG üst makamlarına, bulunduğunuz liman başkanlığına, CİMER’e ve mahkemelere intikal ettirebilirsiniz.

 33. MEHMET EMİN SÖZEN diyor ki:

  Sıfır ahşap tekne yaptırdım. 2017 yılında aldığım ve henüz küçük kayığımda bağlama kütüğüne de kayıtlı motorumu takmak ve liman kayıtlarını yaptırmak için liman başkanlığına gittiğimde bu motorun CE belgesi 2013/ 53 eu vs göre artık uygun değil yeni motor alacaksın dediler. Liman kaydı olan 2017 yılı ve henüz 50 saatteki motorumu yeni kayığıma koymamın başka yolu yokmudur….hangi yolu izlemem lazım….tşk. ederim

 34. Ali Sami YENER diyor ki:

  Liman kayıtlı teknemde takılı olan 2008 model dıştan takma motorumu yeni aldığım sıfır tekneye aktarmak istedim ancak
  motorun CE belgesi olmadığı için kayıt yapamayacaklarını söylediler. Hatta ”İkinci el temiz bir tekne getir ona kayıt yapabiliriz” dediler. Yani eski tekneye kayıt var ama sıfır tekneye yok dediler. Bu işin mantığının ne olduğunu anlamadım.
  Balıkçılıkla ilgili bir form’da aynı sorunla karşılaşan bir kişiye başka bir arkadaş cevap vermiş. Yönetmeliğin 3.maddesinde 31/12/2011 den önce liman kayıtı ve faturası olan motorlardan CE belgesi istenmeyeceğine dair bir ibare varmış. Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

  • adf diyor ki:

   CE belgesi olmayan ikinci el motorun kaydını yapmazlar. Ancak sahiplik belgesi ile kaydedilenler dışında geçmişte kaydı olan motorlu teknelerin mevcut haliyle her zaman satışı mümkün. Liman başkanlığına yazılı müracaat edip yazılı cevap isteyin yönetmeliklere uygun olmayan bir durum varsa Üst makamlara şikayet veya yargı yolu denenebilir.

 35. Utku diyor ki:

  İyi akşamlar 3.30 bir botum ve 9.9 motorum var ve bunların liman kaydı falan yok botla motorun faturası olabilir ama tamda bilmiyoruz onu fatura olup olmadığını şasi numaralarından sorgulatabilirmiyiz? Ve bu şekil balık tutarken sahil güvenlik yaklasa nekadar ceza keser?

 36. Mutlu diyor ki:

  Merhaba iyi akşamlar. Polietilen bir tekne aldım. Tekne önden aşırı derece serpinti alıyor. Gazı kestiğimde tekne yığılıyor ve motorun kuyruk suyu arka aynadan teknenin içine doluyor. Üretici firmayla konuştum. Üretim hatası olabilir. Değişim yapalım dediler. Sorun tekne ve motorun 2 ay önce liman kaydını yaptırdım. Konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Nasıl bir çözüm olabilir.

  • adf diyor ki:

   Tekneyi iade edeceğinizi belirterek liman kaydından düşürebilirsiniz. Bu durumda Yeni tekne için liman kaydı yaptırmanız gerekir.
   Sanırım siz bundan kaçmak istiyorsunuz. Liman başkanlığına yazılı müracaat edip konuyu nasıl çözebileceğinizi sorabilirsiniz belki başka bir uygulama olabilir.

 37. Cihan diyor ki:

  Merhabalar. Sıfır tekneyi liman başkanlığına kayıt ettirirken illaki ikametgahımıza yakın bir liman başkanlığı mı olması gerekiyor yoksa böyle bir zorunluluk yok mu? Örneğin ben İstanbul Kadıköy’de oturuyorum, illa ki Tuzla’ya mı kayıt ettirmeliyim yoksa Karaköy’deki İstanbul Liman Başkanlığı’na kaydımı yaptırabilir miyim? Teşekkürler cevabınız için şimdiden, kolaylıklar.

 38. Emre diyor ki:

  Merhaba,

  2014 yılında Bağlama kütüğüne kayıt ettirdiğim 6.2m boyundaki teknem, aldığı darbe ve 3-4 yıldır aktif olarak da kullanılmadığından bakımsızlık nedeniyle çürüdü. Yaptırılacak bir durumda değil. Bağlama harcını ruhsatı ilk çıkarttığım sene ödemiştim, sonra tekneyi de kullanmadığından yıllık harç ödemelerini yapmadım. Size sorum şu;
  – Bu tekneyi terkin ettirmek zorunda mıyım? Terkin ettirmezsem ne olur?
  – Terkin ettirecek olursam yıllardır kullanmadığım tekne için benden birikmiş harç ücreti isterler mi?
  Teşekkürler.

  • adf diyor ki:

   Kayıtlı olduğu liman başkanlığına bir an evvel müracaat edip terkin yaptırın. Vize harcı almazlar. Terkin Yaptırmadığınız tekdirde dosyanız açık kalır ve ileride bir kanun değişikliğinde sıkıntı yaşarsınız.

 39. Bülentt diyor ki:

  Merhabalar
  Yorumların büyük bir çoğunluğunu okudum. Öncelikle herbirine özenle cevap verdiğiniz için teşekkürler.
  Ce belgeli sıfır bir 6.60 fiber tekne alacağım. Fakat sıfır içten takma dizel marinlerin fiyatı beni aşıyor. Özel ruhsatlı tekneden kaydı düşürülmüş bir makinayı sıfır tekneye kayıt yaptırabilir miyiz. Evraklı 2.el makina için CE belgesi veya önceki faturasını bulmak gerekir mi?

  Teşekkürler.

 40. Mustafa Özkan diyor ki:

  2013 model 3.80 metre botum ile 2007 model 15hp 4 zamanlı motorumu kayıt ettirmek istiyorum. Ancak motor eski olduğu için kayıt yapılamayacağı söylendi. Bununla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim. Evraklarımın hepsi tam ancak motorun CE belgesi eski olduğu için kayıt yapılamıyor dediler. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • adf diyor ki:

   Satın aldığınız tarihten itibaren bir ay içinde kayıt yaptırmadığınızdan cezalı kayıt yaparlar. Ayrıca
   CE belgesi olmadığı takdirde kayıt yapmazlar motorun firması ile CE belgesi için görüşün belki işe yarar

 41. Bartu diyor ki:

  Merhaba 2 gün önce ikinci el 2018 model fiber taban bot ve 6 hp motor aldım. Faturaları var, eski sahibi üzerine devrettim yazıp imzaladı. Denzcilik ile ilgili hiçbir bilgim yok bana gereken belgeler, kayıtlar nelerdir bilgi verebilir misiniz?

Bir cevap yazın