Bağlama Kütüğü Kuralları Değişiyor

YÖNETMELİK TASLAĞI ÖNERİMİZİ SUNDUK

 

Değerli Amatör Denizci Dostlarımız,

Yıllar ve yıllar önce Özel teknelerimizin kaydı gerekmezdi. Zaman içinde, yerel yönetimler ve liman başkanlıkları yasal dayanaktan yoksun yöntemlerle bir takım kayıtlar tutmaya başladılar.

Konu, 80’li yıllardan sonra Belediye veya Limanda kaydı bulunan özel teknelerin MTV kapsamına alınmasıyla önem kazandı.

MTV, 2009 yılında yani yürürlüğe girdikten yaklaşık 28 yıl sonra, özel teknelerden kaldırıldı ama yerine cezalarla, harçlarla bezenmiş, denizciliğimizi köreltici, vatandaşı yargı yolunda devletiyle karşı karşıya getiren Bağlama Kütüğü uygulaması geldi. Bu uygulamanın dayanağı olan 491 sayılı KHK, 655 sayılı KHK ile 2011 yılında yürürlükten kaldırıldı, artık Bağlama Kütüğünün vize ve cezalarının da tarihe karışması gerekiyordu.

Şimdi yeni bir Bağlama Kütüğü Yönetmeliği üzerinde çalışmaların başladığını öğreniyoruz. Aldığımız ilk bilgilere göre eskisinin aynısı, belki de daha kötüsünün uygulamaya konulması tehlikesi gündemdedir.

Endişelerimiz, yaşadıklarımızın sonucudur. Bağlama Kütüğüne kaydedilen tekneler arasında sadece özel teknelerden harç ve ceza alındığı, amatör topluluğun vize eziyetine zorlandığı malumdur.

Bu nedenle amatör topluluğumuzu yakından ilgilendiren Bağlama Kütüğü’nün, amatör topluluğumuza zarar vermeyen, eşitlikçi ve adil, temel kanunlarla çelişmeyen, uygulanması kolay, yasaksız, cezasız bir sistemle buluşması gerektiği ilkesinden yola çıkarak, ekteki Yönetmelik Taslağı Önerimizi gerekçeleriyle birlikte hazırladık ve yine ekteki kapak yazısıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğüne sunduk.

Önerimize, bir de özel tekne belgesini çağrıştıran Bağlama Kütüğü Kayıt Belgesi taslağı ekledik ve önceden kayıtlı teknelerin önerdiğimiz sisteme aktarılırken düzenlenecek bu belgenin, ücretten muaf olmasını istedik.

Bağlama Kütüğü Yönetmelik Taslağı ADF Önerisi’ne buradan ulaşabilirsiniz  (PDF).

Bağlama Kütüğü Yönetmelik Taslağı ADF Önerisi’ne buradan ulaşabilirsiniz (Word Belgesi).

Bağlama Kütüğü Kayıt Belgesi Taslağı önerimizi görmek için tıklayınız.

Taslak önerilerimizi incelemeniz, düşüncelerinizi bizimle paylaşmanız, dileğimizdir.

Saygılarımızla

Yönetim Kurulu

Amatör Denizcilik Federasyonu

 1. cem diyor ki:

  Merhaba
  Teknelerimiz oyuncak oldu.Budan 5 sene önce 4.50 metre sandal ve internettende 9.9 motor aldım. sonrasında kayıt işi çıktı bağlama kütügü belgesi gerektiğini ögrendim.2016 yılında liman müdürlüklerine teknenin boyu motorun cinsi ile bildirirsem baglama belgesi verilecegi söylendi dilekçemiz ile fotografları ibraz ettik fakat hala bir ses yok. bir yakalansak ceza yiyecegiz. Acil Bir çözüm istiyoruz.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Özel Teknelerin Bağlama Kütüğü kaydı Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır. 2016 yılında başvurunuzda eksik evrak nedeni ile sonuçlanmamış olabilir.
   Sizinde bahsettiğiniz gibi en az 2.5 metre uzunluğundaki teknelerin bağlama kütüğü kaydı yapılmalıdır. İlgili konu için liman başkanlıkları bağlam kütüğü servisi ile görüşmeniz ve eksikleri tamamlamanız dır.
   Federasyonumuz kayıt dışı teknelerin bağlama kütüğü kayıtları için bakanlık ile görüşmelerini sürdürmektedir.
   Saygılarımızla

 2. oğuz diyor ki:

  ben tekne alacam ama alacagım kişi ruhsatsız satıo ben tekrar ona amatör balıkçı ruhsatı çıkara bilirmiyim ve nasıl çıkar boyu 6.50

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Bağlama Kütüğü’ne özel teknenizi kayıt yaptırmak için belgeler eksiksiz olmalıdır.İstanbul Liman Başkanlığı Gemi Sicil Bölümünden dilekçe örneğini ve eklerine ulaşabilir siniz?
   Saygılarımızla

 3. sertan diyor ki:

  MERHABA kendi yelkenli teknemi yapmak istiyorum ama maliyeti yine yüksek çıkıyor kabuk alıp donatmak bi nebze kurtarıyor ama bu seferde bu tekneyi kayıt ettirebilirmi yim sorusu kafamı kurcalıyor?

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Öncelikle mühendislik hizmeti almanızı,yakınınızda bulunan bir liman başkanlığının gemi sicil bölümüyle görüşmenizi,öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 4. Ercan ALTAN diyor ki:

  forsa : dayımdan bana 4,50 mt bir tekne geldi dayım vefat ettiğinden dolayı evrakları aradık bulamadık 8.8 motorda var ne faturalarını bula bildik nede alındıgı yeri bu tekneme bağlama kütügünü nasıl çıkartırım ilginize teşekkür ederim

  • adf diyor ki:

   Sayın Ercan ALTAN
   Liman başkanlıklarındaki mevzuata göre eksik belgelerden dolayı kütük kaydı yaptırmanız mümkün değildir.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Özgür ALTIN
   Teknenizi kayıt ettireceğiniz liman başkanlığının bağlama kütüğü servisi ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 5. Kürşat Köroğlu diyor ki:

  Merhabalar, benim 2017 model bağlama kütük ruhsatnamesi üzerinde 9 hp iş içten takma motorlu 4.95 boyunda bir tekneme var, şimdi daha yüksek hpli ve sağlam bir motor almak istiyorum ama Liman başkanlığı bana 2013/53/eu ce belge zorunluluğu olduğu için piyasadaki motorların kaydını yapmadıklarını söylüyor ithalatçı firmalarla görüştüğümde bu belgeyi taşıyan motorların çok pahalı oldukları ve satamadıklarından dolayı ithal etmediklerini söylüyorlar. Bunu Liman başkanlığına ilettiğimde o zaman liman kayıtlıözel tekneden çıkmış bir motor alabileceğimi söyledi bu bu konuyu araştırdığımda konudan haberi olan Liman kayıtlı motor sahipleri 30 yıllık bitik motorlara sıfırına yakın para talep ediyorlar. Bunuda Liman başkanlığına ilettiğimde yapacak hiçbirşey olmadığını teknemin üzerindeki Çin malı motora iyi bakmamı söylüyor. Dışarıdaki diğer teknelerle baktığımda siz nasıl yapıyorsunuz diye sorduğumda kayda gerek yok biz 4 silindir araba motoru takıp gidiyoruz diyor. Ben konunun içinden çıkamadım. Sizlerin bir önerisi varmı?

  • adf diyor ki:

   Sayın Kürşat KÖROĞLU
   Bu konuda liman başkanlıkları yetkilidir,liman başkanlıklarının önerilerine uymanızı öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Size en yakın Liman Başkanlığı Bağlama Kütüğü servisi ile iletişime geçebilir siniz?
   Tekne boyuna göre alınacak harç ödemesinden sonra satış işlemi Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır.
   Saygılarımızla

 6. Burak diyor ki:

  Ben 05,09,2019 tarihinde 4,12 lik bir tekne aldim ve ruhsatname de 5 yıl satılamaz ibaresi var bunun yüzünden motoru degisemeyorum sıfır motor aldım bunu nasıl kayıt ettireceğim yetkili birim adana büyükşehir olmaz diyolar ya çalınmış yada deniz de düşürülmüş olup tutanak olması lazım diyorlar lütfen bunun çözümü nedir söyleyin

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Üstünde satılamaz kaydı bulunan bir tekneyi Eylül 2019 da nasıl satın aldınız anlayamadık.
   Üzerinde satılamaz kaydı olan bir teknenin maalesef üzerindeki bir aksamı zorunluluğu yasal olarak ispat etmedikçe değiştiremezsiniz.
   Tıpkı hacizli mallarda olduğu gibi

   Saygılarımızla

 7. Ahmet diyor ki:

  merhaba, bir arkadaşıma teknemi hediye etmiştim kullansın diye daha sonrasında aramız bozuldu vs. şuanda tekneden haberim yok. bağlama kütüğü benim adıma kayıtlı, bağlama kütüğünün iptalini yaptırabilir miyim?

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliği 20. Maddesindeki terkin şartlarının oluştuğu ispatlamak sizin göreviniz. Teknenizin kayıtlı olduğu liman başkanlığı ile görüşmenizde fayda var.
   14 Eylül 2009 PAZARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27349
   YÖNETMELİK
   Ulaştırma Bakanlığı (Denizcilik Müsteşarlığı)’ndan:
   BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
   Terkin
   MADDE 20 – (1) Bağlama kütüğüne kayıtlı gemi, deniz ve iç su araçlarının bağlama kaydı;
   a) Kurtarılamayacak şekilde batması,
   b) Tamirinin mümkün veya ekonomik olmaması,
   c) Yurt dışına satılmış olması,
   ç) Ticari olarak işletilenlerin;
   1) Türk Uluslararası Gemi Siciline kaydedilmesi,
   2) Tadilat sonucu tonilatosunun 18 groston ve üzerine çıkması,
   d) Başka bir bağlama kütüğüne nakledilmek istenilmesi,
   hâlinde mâlikinin talebi ile terkin edilir.
   (2) Yabancılar adına kayıtlı gemi, deniz ve iç su araçları, birinci fıkranın (a) ve (b) bentlerinde belirtilen şartlar nedeniyle veya isteğe bağlı olarak terkin edilebilir.
   (3) Terkin;
   a) Ticari olarak işletilenlerde mâlik veya mâlikin onayı ile işleticinin talebi,
   b) Özel kullanıma mahsus olanlar veya yabancı uyruklular için mâlik veya vekilleri yahut kanuni temsilcilerinin talebi,
   ile elektronik ortamda yapılır.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   En yakın liman başkanlığına veya belediyeye müracaat etmenizi öneririz. Bağlama kütüğü yönetmeliğinin ilgili maddesi aşağıdadır
   Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve iç su araçları
   MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   zorunlu olarak kaydedilir

 8. Recayi diyor ki:

  Merhabalar…4.20 fiber sandal ve 9.8 motoru var..aldığım kişide ne sandalın nede motorun kaydı var…bunun bağlama kütüğünü nasıl çıkarabilirim.. slmlar

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Bağlama kütüğü kaydı olmayan bu tür teknelere 31.12.2019 tarihine kadar sahiplik belgesi ile kayıt yapılıyordu. Şu ana kadar süre uzatması yapılmadı. Tekneyi almadan evvel Liman başkanlığı ile görüşmenizde fayda var.
   Saygılarımızla

 9. cem diyor ki:

  2010 da almış oldugum teknemi satmak istiyorum .Fakat 2010 yılında ne fatura vardı ne kayıt. aftan yararlanmak işime gelmedi nedeni ise aftan yararlanıp üzerime aldıktan sonra 5 yıl satamayacakmışım. 11 yıl binmişim artık teknemi satma zamanı geldi 5 yıl daha bu tekne ile ne yapacagım ? şimdi satmak için ne yol izlemeliyim Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir