T.C. Çevre ve Şehircilik Bakalanlığı Denizcilik Atık Uygulaması (DUA) hakkında yeni genelge – ADF | Amatör Denizcilik Federasyonu

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakalanlığı Denizcilik Atık Uygulaması (DUA) hakkında yeni genelge

İçerik güncellendi: 22.10.2020

Gemi Atık Takip Sistemi ile Mavi Kart Sistemi’ni kapsayan Denizcilik Atıkları Uygulaması Hakkında 08.07.2020 tarihinde yayınlanan 2020/20 sayılı genelge yürürlükten kaldırılmıştır.

Yerine 2020/21 sayılı genelge 02.09.2020 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

DAU genelgeleri ile görüşlerimize burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.
2020/20 sayılı yürürlükten kaldırılan genelgeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
2020/21 sayılı güncel genelgeye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.
MKS raporuna burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz

 1. Ali Ağaçkoparan diyor ki:

  Merhaba,
  Yukarıda değinilen ve Çevre Bakanlığı nın 2013/12 sayılı genelgesinin yürürlükten kalktığını,yerine de 2020/20sayılı genelgenin uygulamaya konulduğu belirtilmekte…
  Buna göre, hükmü kaldırılan bir genelgeye göre işlem yapılamayacağı açık,öyle değil mi?
  Diğer yandan;
  2020/20 sayılı genelgenin de, başlık/kapsam kısmında, (motor yağı dışında,deniz kirliliğine etki edecek atık üretmeyen teknelerin bu genelgede öngörülen şartlardan muaf olduğu ) ifade edilmiş.
  Ancak, bir kişi tarafından, (5m.den küçük ve kamarasız teknesi olduğu,…bu yeni genelgenin, onu da etkileyip/kapsamadığı) yönündeki bir soruya tarafınızca verilen cevapta, mülga 2013/12 sayılı genelgeden ilgi tutularak etkilediğini belirtmişsiniz, kafalar karıştı, 5m.ve altı, motorlu veya motorsuz ve aynı zamanda da, motor yağı dışında atık üretmeyen teknelerin ne gibi bir işleme tabi olduğu konusunda,gerekli açıklamayı yapar mısınız, ne yönde ve ne şekilde, nereye hangi müracaatla, ne gibi işlem yapmak gerekiyor?

  • adf diyor ki:

   Bizim verdiğimiz cevap 25 Haziran tarihli. Bakanlığın 2020/20 sayılı genelgesi 8 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girdi.
   Yeni genelgenin uygulamaya nasıl yansıyacağını izleyip göreceğiz.

   Zira 2020/20 sayılı genelgenin 1/(3) maddesi “Atık motor yağı dışında atık üretecek bir donanımı bulunmayan deniz araçları bu genelge kapsamı dışındadır” derken aynı genelgenin 11/(3) maddesinde “bu genelgenin yürürlüğe girdiği tarihten önce mavi kart sahibi olan gemiler için gerçekleştirilecek işlemler mevcut mavi kart üzerinden yapılacaktır” demekte.

   Uygulamadaki olumsuzluklar ve anlaşılamayan konula için size en yakın Çevre ve Şehircilik İl/ilçe müdürlüklerine yazılı müracaat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın