SAHİPLİK BELGESİ İLE TEKNE KAYDI

30.06.2009 tarihinden önce sahip olunduğu halde geçerli evrakı (fatura-Noter satış v.s.) olmadığı için bağlama kütüğüne kaydedilemeyen deniz ve iç su araçları 29 Mart 2019 tarihinde yayınlanan bakanlık talimatı gereği 31.12.2019 tarihine kadar ekli talimattaki şartları taşıyanlar sahiplik belgesi ile bağlama kütüğüne kaydedilebilecektir.

Dökümanı görüntüleyin Dökümanı görüntüleyin

  • adf diyor ki:

   Sayın Nejat POYRAZ
   Yeni sınav döneminde tüm liman başkanlıkları,Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı,Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğünce, Amatör Denizci Belgesi sınavı müracaatlarını kabul etmek, ”gss.uab.gov.tr” internet adresi üzerinden “aday kayıt” işlemlerini gerçekleştirmek,eğitim ve sınavlar konusunda adayın bilgilenmesini sağlamakla yetkilendirilmişlerdir. Eğer Yat Kaptanlığı belgesi almayı düşünüyorsanız,Gemiadamı Okulları ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

   • Yusuf diyor ki:

    Sizi rahatsız ediyorum admin bişi sorucaktım tekne alıcamda bunun için bilgi almak istiyorum tekneyi rahat bir şekilde kullanmam için gerek belGeyi nasıl nerden aLabiLirim acaBa

    • adf diyor ki:

     Sayın İlgili
     Alacağınız özel tekneyi kullanmak için Amatör Denizci belgesi Belgesi almanız gerekmektedir.
     Sınavlar Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır.Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı sitesinden online başvuru yaparak sınava girebilir siniz?
     Saygılarımızla

   • emrah diyor ki:

    merhaba 4mt teknemin 9,9 motorumun ruhsat vs yok sahiplik belgesi çıkartıp kaydettirmem mümkünmü ve ne gibi şartlar gerekiyor?

 1. Muharrem Taysunk Karayavuz diyor ki:

  Merhaba. İstanbul ‘dan Kıyı Emniyet GM sınavı ile sahip olduğum ADB yi kaybettim. şuanda Muğla/Milas’ta yaşamaktayım. Yeniden çıkartmak için nasıl bir yol izlemeliyim. ( Lisans numarası v.b. bir evrak numaram bulunmamakta/hatırlanmamaktadır.

  • adf diyor ki:

   Sayın Muharrem Taysunk KARAYAVUZ
   Kaybettiğiniz Amatör Denizci Belgesini aldığınız liman başkanlığına yazılı başvuruda bulunmanız, dilekçenize; a)2 adet renkli vesikalık resim, b)N.Cüzdanı fotokopisi, c)ADB örneği, d)Vergi Tahsil Belgesi eklemeniz gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için,T.C.Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı,Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü Ana Sayfasında bulunan e-Tahsilat başlığından başlanarak C kodu oluşturulduktan sonra,Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisinde, e-devlet uygulaması kapsamında 2019 yılı verilerine göre 39,70 TL belge harcı yatırılacaktır.)
   Saygılarımızla.
   ADF

 2. Emre kıvrım diyor ki:

  Merhaba
  Ads Sınavını basarılı olarak geçtikten sonra tekne kullanımı yapmak için mutlaka kartımızın olmasını gerekli. Cunku. Kartın gelmesi 1-2 ayıbuşabiliyormus. En azından kart gelmeden Limandan alacağımız bir belge varmı bunun için önceden kullanabilmeniz adına.

 3. Kemal türk diyor ki:

  Merhaba. Evrakları olmayan tekndm için liman başkanlığına sahipşik beldesi ile başvuracaktım. Bana yönetmeliğin yada genelgenin yeni yayınlandığını ve ileride sistemin tam yerind oturacağı, şimdilik nir işldm yapılamadığı söyldndi. Aslında açık ve net ama bende bekliyorum tekrardan. Yeni ruhsat alacak arkadaşlar buradan bilgilendirirlerse..teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Sayın Kemal TÜRK
   Liman başkanlıklarının gemi sicil bölümlerinin yapacakları bir işlem.31 ARALIK 2019 tarihine kadar kayıt işleminin tamamlanması gerekmektedir.
   Saygılarımızla.
   ADF

   • Sahilll diyor ki:

    Bu af bildiğimiz yeşil ruhsat almak için mi yani ben yeni yaptıgım tekneme ruhsat alabilir miyim ? Ayrıntılı bilgiyi en iyi şekilde kim verir teşekkürler

    • adf diyor ki:

     Sayın Amatör Denizcimiz,
     Yakınınızda bulunan liman başkanlığının Gemi Sicil bölümü ile görüşmenizi öneririz.
     Saygılarımızla.
     ADF

     • adf diyor ki:

      Sayın İlgili
      Sınavlar Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır. Kayıt için ücret alınmamaktadır.
      Belge harcı ödemesi sınavı kazandıktan tan sonra yapılacaktır.,
      Saygılarımızla

  • mk diyor ki:

   Resmen saçmalamışlar. Ben çoktan kaydımı tamamlayıp belgemi aldım. Israr edin, Diğer illerde uygulama çoktan başlamış deyin

 4. Alperen Kanca diyor ki:

  4.50 teknemin faturasını sel sebebi ile kaybettiğim için ruhsat çıkaramıyorum.Bir arkadaşımdan sahiplik belgesi olayını duydum fakat sahiplik belgesini çıkarmak için gerekli evrakları, çıkardıktan sonra yapılacak işlemleri liman başkanlığından öğrenemedim yardımcı olursanız sevinirim, saygılar.

  • adf diyor ki:

   Sayın Alperen KANCA
   Teknenizin sahiplik belgesini çıkarmak ve devamında kaydı için uygun bir liman başkanlığının gemi sicil bölümüyle görüşmenizi öneririz.Bu uygulama 31 ARALIK 2019 tarihinde sona erecektir.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • Mustafa ardıç diyor ki:

   Slm liman kaydı olmayan 3.50 teknem ve üzerinde 2 zamanlı 5 beybir motorum var 2 sininde evrakları yok afdan faydalanip kayit yaptirmak istiyorum sorum 2 zamanli motor kayit olabiliyormu evraklari muhtara imzalatcam tşk ederim 2 zamanlı evraksiz faturasiz c belgesiz motor afdan yararlanip kayit olabiliyormu

   • adf diyor ki:

    Sayın Mustafa Ardıç
    Sahiplik belgesi ile tekne kaydı konusundaki yönetmelik sitemizde mevcuttur. Teknenizi mevcut durumuyla kayıt ettirebileceğiniz anlaşılıyor. C belgesi ya da iki zamanlı kısıtlaması yok. Ekli belgeyi inceleyin şartları taşıyorsanız son günlere bırakmadan en yakın liman başkanlığı ile irtibata geçmenizde fayda var.
    Saygılarımızla

 5. Sedat TÜLEK diyor ki:

  Sahibi olduğum ama belgeleri yıllar önce taşınma sebebiyle kaybolmuş 4.25 teknem ve 1992 model 25 hp. Yamaha motorum var. Bağlı olduğum muhtarlıktan Sahiplik Belgesi alıp bağlı olduğumuz liman başkanlığından tescil için görüş sordum.Teknenin tescili olabileceğini ancak sözkonusu tescil işlerinin 4 zamanlı motorlar için olduğunu söylediler. 2 zamanlı motorlar için geçerli değil dediler. Lütfen bilgi…

  • adf diyor ki:

   Sayın Sedat TÜLEK
   Bakanlığın çıkardığı bu af,bağlama kütüğüne kaydı yapılabilecek boyu 2,5 metre ve daha uzun gemi,deniz veya içsu araçlarının kaydını amaçlamaktadır.Uygulama 31 ARALIK 2019 tarihinde sona erecektir.Uygun bir liman başkanlığının gemi sicil bölümüyle görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Makbule GÜR
   Yeni sınav döneminde tüm liman başkanlıkları,Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı,Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğünce, Amatör Denizci Belgesi sınavı müracaatlarını kabul etmek, ”gss.uab.gov.tr” internet adresi üzerinden “aday kayıt” işlemlerini gerçekleştirmek,eğitim ve sınavlar konusunda adayın bilgilenmesini sağlamakla yetkilendirilmişlerdir.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Herhangi bir liman başkanlığının gemi sicil bölümü bu konuda sizinle ilgilenir.
   Saygılarımızla.
   ADF

 6. Ugur diyor ki:

  Elimde bulunan botun üzerinde ki motorun seri numarası duruyor fakat satin aldığımız kisi bize faturasını teslim etmedi bu motorun başkasının uzerine kayitli olup olmadığını yada daha ibce evrakli olup olmadığını nasil öğrenebilirim. Kayit altina almak istiyorum

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz
   Uygun bir liman başkanlığının,Gemi Sicil bölümü ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 7. sırrı diyor ki:

  10 yılı aşkın atık durumda olan evraksız isimsiz olan tekneyi tamir edip sahiplenmek istiyorum bu yılın sonuna kadar kanun çıkmış sahiplilik belgesi adı altında liman başkanlıgına başvurup bu belgeyi alabiliyomuyuz .

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Uygun bir liman başkanlığının gemi ve sicil bölümü ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 8. Gürkan saka diyor ki:

  Merhaba. Ben istanbul da ikamet ediyorum. Sandalim ise tekirdag kumbag da karada orada yazlik var.. Ben dilekceyi doldurup istanbul da ikamet ettigim yerin muhtarina imzalatip Bu dilekce ile Tekirdag liman baskanligina basvuru da bulunabilirmiyim acaba ?

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Uygun gördüğünüz bir liman başkanlığının gemi sicil bölümü ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 9. Microem diyor ki:

  Merhaba;
  Muhtardan imzalattığım sahiplik belgesi ile istanbul ambarlı limanına başvuru yaptım .
  Şuan için belge çıkartmadıklarını bakanlıktan yazı bekliyoruz denildi. Bu durum ile karılaşan oldu mu? Paylaşabilirmisiniz
  Teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Liman başkanlıkları bakanlıktan bu emrin uygulaması ile ilgili açıklama bekleyebilirler,aynı durumla karşılaşan amatör denizcilerimizi duyuyoruz.
   İstanbul Liman Başkanlığı Gemi Sicil bölümüyle de görüşebilirsiniz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 10. ALİ TARAK diyor ki:

  Merhaba. Bakanlığın af ile ilgili yazısında 2009 yılı öncesinde var olan tekneleri kapsamaktadır diye bir sonuç çıkardım. Sorum şu : Örneğin 2015 yılı yapımı 4,5 metre boyunda fiber bir tekneyi 10 hp kıçtan takma motoru ile beraber satın almak istiyorum. Ancak hiç bir evrak, vs. yok. Bu tekne için bağlama kütüğü başvurusu yapabilir miyim? Yapabilirsem hangi evrakları ibraz etmem gerekir?
  Konu ile alakasız bir soru daha 🙂 Bu evraksız tekneyi almak istiyorum, satış işlemini noterden mi yapmam gerekir?

  • adf diyor ki:

   Sayın Ali TARAK
   Satış ve kayıt işlemleri ile ilgili yetkili birim liman başkanlıklarının,gemi sicil bölümüdür.Uygun bir liman başkanlığının gemi ve sicil bölümüyle görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 11. Süleyman ŞENGÜL diyor ki:

  İznik ten almış olduğum tekne sürücü belgesi 5 yıl süreliymiş.
  Bu belgemin süresi Eylül 2019 da sona eriyor.
  Sürücü belgemi vize yaptırabilirmiyim ve nereye. Tşk.

  • adf diyor ki:

   Sayın Süleyman ŞENGÜL
   Eğer sürücü belgesi dediğiniz belge,Amatör Denizci Belgesi ise bu belge süresiz geçerli olup yenilemenize gerek yoktur.
   Saygılarımızla.
   ADF

 12. Oktay diyor ki:

  Merhaba. Sahiplilik belgesi ile tekne kaydı yapmak istiyorum. Bana verilen evrakta tekne değeri diye bişey yazmıyor. Birde eski motorumuz bozuldu yeni motor aldık ve aldığımız motorun ce belgesi yok ama faturası var sorun olurmu. Ruhsat için yapmam gerekenler nelerdir? Tekne boyu 6 mt.

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Bu konuda liman başkanlığından form almanız ve gemi sicil bölümüyle görüşmeniz gerekmektedir.
   Saygılarımızla.
   ADF

 13. Asena diyor ki:

  Merhabalar. Benim sorum şu şekilde, ADB’yi almak için yapılan kurslara ve sonrasındaki sınava cezaevlerindeki tutuklu/hükümlü vatandaşlar da girebiliyor mu? Buna engel olan bir şart mevcut mudur yoksa?

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Sorduğunuz konu lehinde ya da aleyhinde yönetmelikte herhangi bir madde yoktur.Ancak yakınınızda bulunan bir liman başkanlığının belge bölümü ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 14. Emin keskin diyor ki:

  Merhaba 4,95 tekne almayı düşünüyorum kocaelinden orduya gelecek ve ruhsat ve satış işlemi ılmadığını söyledi şimdiki sahibi motor faturası var sadece diyor nasıl ni yol izlemem gerek

 15. İsmail ÇİFTCİ diyor ki:

  Merhaba bu tekne sahiplik belgesi kaç metreye kadar olan tekneleri kapsıyor.yazıda bir açıklama göremedim.not: Benim 18 metre bir teknem var şu an tekne karada ve bakıma ihtiyacı var özetle tekne evrak olmadığı için atıl durumda bu aftan yararlanabilirmiyim?

  • adf diyor ki:

   Sayın İsmail ÇİFTÇİ
   Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve içsu araçları
   MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   zorunlu olarak kaydedilir.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliğinin Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve içsu araçları konusunu açıklayan
   9.Maddesine göre;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   zorunlu olarak kaydedilir.
   (2) Bağlama kütüğüne;
   a) 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun bayrak çekme hükümlerine bağlı olmaksızın; yabancı uyruklu olup oturma izni bulunan gerçek kişilere ait özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Devlete ait olup temel kamu hizmetlerinde kullanılan gemi, deniz ve iç su araçları,
   c) 2,5 metrenin altındaki ticari ve özel gemi, deniz ve iç su araçları,
   ç) Gençlik ve Spor Bakanlığınca tescil edilmiş spor kulübü ve federasyonların envanterinde kayıtlı olup da münhasıran spor faaliyetleri için kullanılan gemi, deniz ve iç su araçları,
   talep olması hâlinde kayıt edilir.
   (3) İkinci fıkranın (ç) bendinde belirtilen gemilerin kaydına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirlenir. Saygılarımızla. ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Denizcimiz.
   Eğer amacınız Amatör Denizci Belgesi almak değilde,gemi adamı belgesi almak ise öncelikle bir gemi adamı kursu ile iletişime geçmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Uygun bir liman başkanlığının gemi sicil bölümüyle iletişime geçmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 16. Hüseyin diyor ki:

  Yeni bir kayık aldım ve motor alıcam motor muhtemelen 9’9 dan küçük olacak kayık ise 4 metre ve şimdilik hiçbir liman kaydı yok bu boy için gereklimi ve nasıl bir yol izlemem gerekli açil bilgi alanilirmiyim

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Boy 2,5 M den yukarı olduğu sürece kayıt gereklidir,liman başkanlığı gemi sicil bölümüyle iletişime geçmenizi öneririz.
   Saygılarımzla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın İsmail Güneş
   Alacağınız tekneyi hangi Liman Başkanlığına kayıt ettirmek istiyor iseniz Bağlama Kütüğü servisi ile görüşmeniz gereklidir.
   Saygılarımızla

 17. kerem AKÇİÇEK diyor ki:

  merhabalar 9,9 hp ye kadar motorlarda Amatör Denizci Belgesi gerekmediği yazmakta bazı formlarda bunun gerçekciliği nedir bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar ..

  • adf diyor ki:

   Sayın Kerem Akçiçek
   Yürürlükte olan yönetmelik gereği 9.90 HP ye kadar olan teknelerde Amatör Denizci Belgesi aranmaz.
   Saygılarımızla

 18. serkan diyor ki:

  Bir tekne almayı düşünüyorum,ruhsatta 9,9 pancar işli ama üzerinde 25 bg motor var,bunun için bir af var mı ya da nasıl işletebilirim

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Almak istediğiniz teknenin sahibi öncelikle motor değişikliğini ruhsata işletmesi ve sonra satışı gerçekleştirmesi sizin yararınıza olur.
   Motor değişikliği ile ilgili bir af yok.
   Hiç kaydı olmayan tekneler için sitemizdeki Güncel başlığı altında duyurulmuş SAHİPLİK BELGESİ İLE TEKNE KAYDI yazısını inceleyebilirsiniz.
   Saygılarımızla

 19. Eren ÇAKIR diyor ki:

  İyi Günler Yıllar önce Kayın babam tarafından Fransa dan getirmiş olduğu 9.9 Mercury motorumuz var konsolosluktan imzalı yanında getirdiklerine dair evrakta yazılı ama onun haricinde herhangi evrakı ruhsatı yok bu motorumuzu kayıtlandırmak için ne yapmalıyız. teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Sayın Eren Çakır
   Hiç kaydı olmayan tekneler için sitemizdeki Güncel başlığı altında duyurulmuş SAHİPLİK BELGESİ İLE TEKNE KAYDI yazısını inceleyebilirsiniz.
   Saygılarımızla

 20. Haluk Aydın diyor ki:

  Merhaba,

  Sahibi olduğum 2006 model 3,5 m. boyundaki zodiac marka botumu kayıt ettirmek üzere ilgili bakanlık yazısı ve muhtar tarafından imzalanması gereken evrakı da alarak oturduğum mahallenin muhtarına müracaat ettim.
  Yaklaşık 40 yıldır aynı yerde ikamet etmekteyim ve muhtarımız da yaklaşık aynı süredir değişmeden hizmet vermekte ve şahsımla ilgili bilgi sahibi. Durum böyle olduğu halde, benim gibi başka başvurular da olduğunu ancak kayıt ettirilmek istenen aracın bilgimiz dışında çalıntı olarak satılmış olabileceğini belirterek bu sorumluluğun altına giremeyeceğini söyleyerek haklı olarak ilgili formu imzalamadı. Mutlaka benimle aynı duruma düşen kişiler vardır. Konuyla ilgili CİMER’e yazı yazmayı düşünüyorum. Sizlerin de konuyla ilgili görüş ve izlenmesi gereken yollarla ilgili deneyimleriniz varsa paylaşırsanız memnun olurum.

  • adf diyor ki:

   Sayın Haluk Aydın
   Üzgünüz Sahiplik belgesini temin etmek tamamen sizin sorumluluğunuzda olup imzalaması için kimseyi zorlayamayız
   Saygılarımızla

  • sabri kaya diyor ki:

   imzalatsaniz bile kabul etmiyor liman mudurlugu suruyelilere balikciliga yonlendiriyor. yil sonunda sure doluyor hic kimse faydalanamadi kimse ilgilenmiyor bakanlik bakmiyor bile kayit varmi biz bu yasayi cikardik diye

 21. Kemal KAYA diyor ki:

  merhaba. mevcutdaki kayıt ettirmek istediğim 5.50 m teknemin motor numarası bulunmamaktadır.. bu durumda nasıl bir işlem gerçekleştirebiliriz..

  • adf diyor ki:

   Sayın Kemal Kaya
   Teknenizin motor numarasının bulunmaması teknenizi kaydettirirken sorun yaratır. Sitemizdeki sahiplik belgesi ile ilgili bakanlık talimatını okumanızda fayda var.
   Saygılarımızla

 22. Ali Şengül diyor ki:

  5 metre altı motorlu tekne varmıdır. ve ne gibi belge falan isterler. bağlama ücreti dahil en fazla yıllık gideri ne kadar olur resmi olarak sadece

  • adf diyor ki:

   Sayın Ali Şengül
   5 metrenin altında muhtelif motorlu tekneler vardır. Böyle bir tekne edindiğiniz de faturaları ile liman başkanlıklarına müracaat ediniz. Yıllık gideri bağlama yaptığınız barınma yerine göre değişir.
   Saygılarımızla

 23. Mustafa Başar diyor ki:

  Muhtar inat etti sahiplik belgesini imzalamıyor Kaymakamlık yazı işleri Müdürlüğünden imzalamamakarı yönünde sözlü talimat aldığını söylüyor.Böyle bir durumda genelge açık seçik ortada iken devlet bu konuyu kolaylaştırmak adına üstüne düşeni yaptığı halde muhtarı ikna edemiyoruz.Ne yapmamız gerekiyor ikematgahımızın olmadığı bir muhtardan alabilirmiyiz bu belgeyi veya muhtarı nereye şikayet edebiliriz.

  • adf diyor ki:

   Sayın Mustafa Başar
   Muhtarı Valiliğe veya CİMER e şikayet edebilirsiniz. Sitemizdeki Sahiplik belgesi ile ilgili bakanlık yazısı var. İncelemenizi ve şartları taşıyıp taşımadığınızı kontrol edebilirsiniz
   Saygılarımızla

 24. Emre Bozkurt diyor ki:

  2.90 kendi adıma faturalı bot aldım . SuZuki 9.9 motor alacağım ikinci el . Motoru alacağım kişi komşumuz faturası yok aramızda güven sorunuda yok . kayıt vs yaptırmam zorunlu olan durumlarda sadece botumu kayıt yaptıracağız . Motorudamı ? Şimdiden cevap için teşekkür ederim .

  • adf diyor ki:

   Sayın Emre Bozkurt
   Kaydettirmek istediğiniz yeni bot ve motordan CE belgesi aranır. İkinci el bot ve motor daha önce limana kayıtlı ise CE belgesi aranmadan limanda devir işlemi yapılır. Limanda kaydı olmayan motoru ikinci el almak istiyorsanız faturası yoksa noterden satış yaptırabilirsiniz ancak CE belgesi yoksa kaydetmezler müşkül durumda kalmamak için kayıt yaptıracağınız liman başkanlığı ile görüşmeniz yararlı olur.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın Emrullah Kayacan
   Tekne satış işlemleri Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır. Bağlama Kütüğü Ruhsatınızın Liman Başakanlığı’da kaydı vardır.
   Ruhsatınızı aldığınız Liman Başkanlığı Bağlama Kütüğü servisi ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın Emrullah Kayacan
   Tekne satış işlemleri Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır. Bağlama Kütüğü Ruhsatınızın Liman Başakanlığı’da kaydı vardır.
   Ruhsatınızı aldığınız Liman Başkanlığı Bağlama Kütüğü servisi ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla

 25. Musa diyor ki:

  Zonguldak tan tekne alacaz İstanbul’da Kullanabilmemiz için neler gerekiyor. Hiç bilgim yok ilk kez tekne alacaz. Nelere dikkat etmemiz gerek. Masraflar nedir. Müşteri alabilecez mi tekneye. Bizi aydınlatır mısınız lütfen

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Teknenizi herhangi bir Liman Başkanlığında Bağlama Kütüğüne kayıt ettirmeniz ve Bağlama Kütüğü ruhsatnamesi almanız gerekmektedir.
   Liman Başkanlıklarında yapacağınız alım satım işlemleri sırasında tekne boyutuna göre bir defaya mahsus harç alınır.
   Her yıl Bağlama Kütüğü ruhsatınızı Liman Başkanlıkları tarafından ücretsiz olarak vize edebilirsiniz.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın Cem Türkyılmaz
   Sorduğunuz sorudaki sınırlı bilgiye göre tekneniz 2.70 boyunda olduğuna göre bağlama kütüğüne kaydettirilmesi
   Mail adresinize yönetmelikler gönderilmiştir.
   Saygılarımızla

 26. hüseyin acar diyor ki:

  Selamlar. 2. el bir şişme bot ve motor aldık. 3,60 boyun 6hp motorlu
  Bu bota bağlama kütüğü için başvuru yaptığımızda bizi kovmadıkları kaldı. Fatura bot sahibinin adına olduğu için biz bağlama kütüğü için işlem yapamıyormuşuz. ” Sana daha fazla bilgi vermem sen botun sahibi değilsin sahibi gelsin buraya” dendi. Azarlayarak.
  Şİmdi biz bot için bağlama kütüğü işlemlerini nasıl yapmalıyız. Sahibini bulalmıyoruz.

  • adf diyor ki:

   Sayın Hüseyin Acar
   Botun sahibi olduğunuzu ispat edecek belgeleri Liman Başkanlığına ibraz etmeniz gerekmektedir.
   (fatura, noter senedi veya sahiplik belgesi) bunlar olmadığı takdirde problemi çözemezsiniz.
   Sahiplik belgesinin sizin durumunuza uyup uymadığını sitemizdeki Sahiplik Belgesi yazımızı inceleyerek anlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 27. Selçuk SARI diyor ki:

  Bir gezi teknesi alacağım. Taşıyacağı yük değildir. 4 – 5 kişi için eğlence ve tanıma amaçlıdır. Ulaşmak istediğim yer ile çıkış noktası arası yaklaşık 8 mil açık deniz. Alacağım motorlu fiber teknenin minimum boyu veya tekne özellikleri hakkında bir tablo aradım, bulamadım. Böyle bir tekne boyu – katedebileceği maksimum açık deniz mesafesi hakkında bir tablo var mıdır? Varsa bulabileceğim yer hakkında yardımcı olabilir misiniz? Tekne tipine karar verebilmek için bu bilgiye ihtiyaç var.

  • adf diyor ki:

   Sayın Selçuk Sarı
   Böyle bir tablo bulsanız bile yeterince güvenilir olamaz sadece fikir verebilir. Bir teknenin katedeceği yol veya açılabileceği deniz ile boyu arasında bağlantı yok. Öyle olsaydı insanlar çok küçük teknelerle dünyayı dolaşamazdı. Almayı düşündüğünüz teknenin kataloğundan ya da satıcısından insan taşıma kapasitesi, maksimum motor gücü, hızı, birim zamanda tüketeceği yakıt gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.
   Saygılarımızla

    • adf diyor ki:

     Sayın İlgili
     Kayıtsız teknelerin bağlama kütüğü kaydı Liman Başkanlıkları Bağlama Kütüğü servislerinde yapılmaktadır.
     İstanbul için 0212 241 21 97

 28. TAMER AKBAŞ diyor ki:

  Hayırlı işler ben eskişehir’den tamer Benim kayıtsız teknem var bunu hangi limanda kayıt ettirebilirim yardımcı olurmusununuz saygılar

  • adf diyor ki:

   Sayın Tamer Akbaş
   Teknenizin bulunduğu / kullanacağınız yere en yakın liman başkanlığına müracaat etmeniz uygundur. Ekte Sahiplik belgesini inceleyip şartları taşıyıp taşımadığınızı kontrol ediniz
   Saygılarımızla

 29. Taylan diyor ki:

  İyi günler.Plakası olmayan,bağlama kütüğü ve liman başkanlığına kaydı vs evrakları tam olan 9 luk pancar motorlu 5 metrelik amatör tekne almak istiyorum olta ve sırtı çekme amaçlı.fakat benim üzerimde icra var,sahil güvenlik kontrollerinde tekneye el koyma gibi bir durum olur mu ?

 30. Suat diyor ki:

  Merhaba
  benim sorum 1991 beri uzunluğu 5.89 m. eni 2.25 m. olan sürat teknesi var hic bir yerde kayıdı yok ve olan evraklar da kayip bulamadim . bu yeni aftan yararlanabilirmiyim ve nerden bas vurmam lazim? tekne arızalı Ankarada duruyor. buna her hangi bir liman başkanlığından ruhsat çıkarabilirmiyim, ve sahiplik belgesi için nereye baş vuruluyor.
  Teşşekürlerç

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   En yakın liman başkanlığına sahiplik belgesi ile tekne kaydı yazımızdaki şartları taşıyorsanız müracaat edebilirsiniz
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın Yakup Civelek
   En yakın liman başkanlığına Sahiplik Belgesi ile Tekne Kaydı yazımızdaki şartları taşıyorsanız müracaat edebilirsiniz
   Saygılarımızla

 31. Hüseyin Necati Alparslan diyor ki:

  Sayın yetkili
  Sahiplik belgesi ile liman kaydı yapılması ile ilgili olarak tarafınızca 29.03.2019 tarihinde yayınlanan talimatın uygulama olasılığı çok düşük kalmaktadır.
  Şöyle ki;
  30.06.2009 tarihinden önce alınmış, fatura ve diğer evrakı bulunmayan teknenin, alındığı günden bu güne kadar, sahipliğinin bu günkü muhtar ve heyeti tarafından onaylanması ancak o tarihten bu güne aynı muhtar ve heyetinin devamıyla mümkündür. Aksi halde yeni seçilen muhtarların bu belgeyi imzalaması mümkün değildir.
  Bu konuda çözümsüz kalan kişi ve kişiler olarak ilgili talimatınızın revize edilerek, şahit (şahitler) tarafından imzalanan bir beyanname esasına dönüştürülmesini talep etmekteyim
  Saygılarımla

  • adf diyor ki:

   Sayın Hüseyin Necati Alparslan
   Sahiplik belgesi talimatı Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenebilir. Bizim değişiklik yapmamız söz konusu değildir.
   Önerdiğiniz şahitlik konusu ve diğer konular geçmişte çeşitli platformlarda bakanlık temsilcileri ile paylaşılmıştır.
   Saygılarımızla

 32. ömer atalay diyor ki:

  merhaba,
  3,20 bot ve 5 beygir motor yeni aldım ben üçüncü sahibiyim. her ikisinde faturası var ce belgesi yok 2013 model fatura ilk sahibinin üzerine ancak ulaşamıyoruz.kayıt yaptırmam gerekiyor sanırım nasıl bir yol izlemek gerekiyor.

  • adf diyor ki:

   Sayın Ömer Atalay
   Bakanlığın sahiplik belgesi talimatı sitemizde yayınlanmıştır.. Sahiplik belgesi ile kaydınızı yaptırabileceğinizi düşünüyoruz.
   En yakın liman başkanlığına müracaat etmenizi öneririz sizlere yardımcı olacaklardır
   Saygılarımızla

 33. Emrah aydin diyor ki:

  Mrhb yil icinde motor ve sandali afdan kaydettirdim su anda motorum kullanilamaz durumda baska bir motoru tekrar aftan yararlanarak kayit yaptirabilirmiyim sase numarasiyla

  • adf diyor ki:

   Sayın Emrah Aydın
   Sahiplik Belgesi ile tek başına motor kayıt kabul etmezler.Eski motorunuzu tamir ettirebilirsiniz yada Liman Başkanlığı ile görüşerek CE belgeli yeni motorunuzu bağlam kütüğüne kayıt ettirebilirsiniz
   Öncelikle liman başkanlığı ile görüşmeniz faydalı olur.
   Saygılarımla.

 34. Gürsel KOÇ diyor ki:

  İYİ GÜNLER
  2019 AĞUSTOS AYINDA “ADB” Mİ ALDIM …
  ALDIĞIMIZ BELGENİN E DEVLETTE KAYDINI GÖREBİLECEĞİMİZ SÖYLENMİŞTİ FAKAT BİR TÜRLÜ GÖRÜNTÜLEYEMİYORUM …
  NEREDEN SORGULAMAM GEREKİYOR …???
  YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM, TEŞEKKÜRLER

  • adf diyor ki:

   Sayın Gürsel Koç
   Amatör Denizci Belgenizi E-Devletten görüntüleme için Liman Başkanlıkları ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla

 35. Ömer Tas diyor ki:

  Merhaba
  Evraksiz olan tekne me evrak çıkarıp satmak istiyorum. Duyduğuma göre evrak çıkardıktan 5 yıl sonra satış yapilabiliniyormus. Bu doğru mu . Yoksa evrak çıkardıktan sonra istediğimiz zaman satılabilir mi

 36. Mustafa kurnaz diyor ki:

  4.50 kayıtlı teknem var motorsuz 9.9 motor aldım evraksız seri numarası var sahiplik belgesiyle motoru tekneme kayıt ettirebilirmiyim

  • adf diyor ki:

   Sayın Mustafa Kurnaz
   Sahiplik Belgesi yazılarından tek başına motorlar için sahiplik belgesi düzenlenemeyeceği kanaatine varılıyor.
   İlgili yazılar mail adresinize gönderilmiştir.
   Saygılarımızla

 37. süleyman ugur diyor ki:

  4,50 BOYUNDA 9,9 BEYGİR GÜCÜNDE ÖZEL GEZİ TEKNESİ ruhsatlı teknemde yasalara göre amatör denizci belgesi istenmemekte.
  fakat sahil güvenlik ekipleri amatör denizci belgesi istemekte ısrarla.
  acaba gerek varmıdır,
  saygılar

  • adf diyor ki:

   Sayın Süleyman Uğur
   Konu ile ilgili yönetmelik aşağıdadır.
   Yönetmeliğin 7 /5 maddesi gereği 10 beygir gücünden az olan teknelerde amatör denizci belgesi aranmadığı belirtilmiştir
   Çok sık karşılaşılan bir sorundur.
   Saygılarımızla

   İKİNCİ BÖLÜM

   Özel Teknelerin Ölçülmesi, Belgelendirilmesi, Kaydı, Terkini ve Donatımı

   Özel teknelerin ölçülmesi ve kaydı

   MADDE 5 – (Mülga:RG-13/9/2009-27348)

   Özel teknelerin belgelendirilmesi, belgenin yenilenmesi ve kaydın terkini

   MADDE 6 – (Mülga:RG-13/9/2009-27348)

   Özel teknelerin donatımı ve seyri

   MADDE 7 – (1) (Değişik:RG-13/9/2009-27348) Bağlama kütüğü ruhsatnamesinin seyir esnasında teknede bulundurulması ve denetimlerde ibrazı zorunludur.

   (2) (Mülga:RG-13/9/2009-27348)

   (3) Özel tekneler, bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın, en az ADB veya gemici ve üstü yeterlik belgesi sahibi bir kişinin sevk ve idaresinde seyreder. Ancak, 16 yaşından küçük ADB sahibi kişiler, boyu 7 metreden, sürati saatte 7 deniz milinden fazla olan özel tekneleri sevk ve idare edemezler.

   (4) Özel tekneler, çıkarılacak Tebliğde şekli belirtilen yetki yazısı ile, sahipleri tarafından başkalarına geçici olarak verilebilir. Dernek veya vakıflara ait özel tekneler ancak üye ve sporcuları tarafından yetki yazısı ile kullanılabilir.

   (5) (Değişik:R.G.2/10/2009-27364) Motoru on beygir gücünden az özel tekneleri, sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri, kanolar/kayaklar ile ulusal ve uluslararası yarış sınıfı (kürek sporu tekneleri ile Optimist, Laser, Fin, 420, 470, Pirat, Dragon, Wind Surf gibi yelken sporu tekneleri) spor amaçlı tekneleri kullananlarda ADB aranmaz.

   (6) Özel tekneler çıkarılacak Tebliğ ile belirlenen asgari emniyet teçhizatı ve deniz kirliliğini önleyici teçhizat listesine göre donatılır.

   (7) Özel teknelerde seyirde en çok 12 kişi bulunur.

 38. Hüseyin diyor ki:

  Merhaba amatör balıkcıyız tekne almayı düşünüyoruz gerekli belgeler liman ücreti ne kadr hiç bir bilgim yol yardımcı olursanız sevinirim

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   En yakın liman başkanlığından istenen belgeler ve kayıt masrafları için bilgi alabilirsiniz. Tekne boyuna göre yatıracağınız harç değişir.
   Teknenizi bağlayacağınız barınak/marina ücretleri boya ve yerine göre değişir.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın Serkan Begdede
   Arkadaşınız Teknenin Kayıtlı olduğu liman başkanlığına kayıp ilanı ile başvurursa yenisini çıkartabilir.
   Saygılarımızla

 39. Ömür diyor ki:

  3,80 polyester teknem var aftan yararlanıp sadece tekneyi motorsuz (sadece kürekle)olarak sahiplik belgesi çıkartabilir miyim.tesekkurler

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Sahiplik belgesi tekne olmak şartıyla varsa motoru da kapsar. Teknenin Motoru yoksa sadece teknenize sahiplik belgesi çıkartabilirsiniz ancak sadece motorunuz varsa ona sahiplik belgesi çıkartamazsınız.
   Saygılarımızla

 40. Tolgahan kurum diyor ki:

  Ben ilk defa gemide çalışacağım başvuru yapıp hemen gidebilirmiyim yoksa bi kurs falan alıcakmıyım nasıl olacak bana anlatabilirmisiniz

  • adf diyor ki:

   Sayın Tolgahan Kurum
   Gemilerde çalışabilmek için gemi adamları okulları ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
   Saygılarımızla

 41. Mustafa diyor ki:

  Merhaba ,
  Benim 4.65 metre motorsuz,evraksız bir teknem var .Sıfır faturalı motor alıp sahiplik belgesi çıkartabilir miyim.Bu durumda sıfır almış olduğum motoru da mı satamıyorum? Ve ya tekneye motorsuz olarak sahiplik belgesi çıkartsam sonradan motoru işletebilir miyim? Bilgilendirirseniz sevinirim..

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Sahiplik belgesi ile kayıtlı tekneleri 5 yıl süreyle satamazsınız. Yeni motor konusunu kayıt yapacağınız limanla görüşmeniz gerekir
   Saygılarımızla

 42. ali kavak diyor ki:

  sa
  kolay gelsin ben konyadan ali bende 3,30 zodyak 9,9 mercury motor var bizde sahiplik belgesi almamıza gerek varmı ? nerden alıcaz bilgilendirirseniz sevinirim tekrar kolay gelsin

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,

   zorunlu olarak kaydedilir.
   Saygılarımızla

 43. Enis Kurtoğlu diyor ki:

  Merhaba,
  Kendim yaptığım 8,90 m boyunda motorsuz yelkenli teknem mevcut.
  Bunun kaydı ile ilgili nasıl yol izleyebilirim?

  • adf diyor ki:

   Sayın Enis Kurtoğlu

   Yönetmelikte: Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,

   zorunlu olarak kaydedilir. İbaresi mevcuttur.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Sitemizde yayınlanan Sahiplik Belgesi ile tekne kaydı yazımızdaki evrakları hazırlayarak 31.122019 tyarihine kadar Liman Başkanlıkları Bağlama Kütüğü servislerine başvurabilirsiniz?
   Saygılarımızla

 44. Arda kalka diyor ki:

  4 metre sürat teknesi alacağım 30 hp motoru var
  Ama hiç bir belgesi yoktur motor seri nosu tekne seri nosu vardır ne yapmam gerekiyor .
  Ne gibi belgeleri çıkarmam yada aftan yararlanma şansım varmıdır herkes bir şeyler söylüyor..

  • adf diyor ki:

   Sayın Arda Kalka
   Teknenizi bağlama kütüğüne kayıt için sahiplik belgesi edinerek kayıt işlemleriniz yaptırabilir siniz.
   Sitemizde yayınlanan sahiplik belgesi ile tekne kaydı yazımızda sahiplik belgesi ile tekne kaydı nasıl yapılacağı paylaşılmıştır.
   31/12/2019 tarihine kadar sahiplik belgesi ile bağlama kütüğü kaydınızı yaptırabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 45. Zafer Merzifonlu diyor ki:

  İyi günler diliyorum.

  Benim 4 metre uzunluğunda “MOTORSUZ, PEDALLI DENİZ BİSİKLETİ ” var. Tescil etme zorunluluğum var mı?
  Bilgilendirirseniz memnun olurum.

  • adf diyor ki:

   BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
   ………………
   …………………..
   Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve içsu araçları
   MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   zorunlu olarak kaydedilir.
   (2) Bağlama kütüğüne;
   a) 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun bayrak çekme hükümlerine bağlı olmaksızın; yabancı uyruklu olup oturma izni bulunan gerçek kişilere ait özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Devlete ait olup temel kamu hizmetlerinde kullanılan gemi, deniz ve içsu araçları,
   c) 2,5 metrenin altındaki ticari ve özel gemi, deniz ve içsu araçları,
   ç) Gençlik ve Spor Bakanlığınca tescil edilmiş spor kulübü ve federasyonların envanterinde kayıtlı olup da münhasıran spor faaliyetleri için kullanılan gemi, deniz ve içsu araçları,
   talep olması hâlinde kayıt edilir.
   (3) İkinci fıkranın (ç) bendinde belirtilen gemilerin kaydına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirlenir.

   YUKARIDAKİ YÖNETMELİĞE GÖRE DENİZ ARACINIZIN KAYDI; boyu nedeniyle söz konusu olabilir bulunduğunuz yerdeki liman başkanlığına danışmanızda fayda var.

 46. Gökhan Harova diyor ki:

  Sahiplik belgesi olarak yayınladığınız belge eskidir. Yani 2011 yılına aittir. Bu belgeyle giderseniz işlem yapamazsınız. Belge revize edilmiş, şahit kısımları kaldırılmış olup yerine muhtar azaları imza atmaktadır. Ayrıca 5 metreye kadar 144 tl harç ödeniyor. Daha büyük tekneler için boyuna göre 2000 küsür tl ye kadar ödeme var. Ayrıca bir taahhütname, isim kaydı yapılan bir internet sitesinden kayıt, bu isimle 3 cepheden çekilmiş fotoğraflar isteniyor. Başvurunuz üzerine bir görevli gelip tekneyi ve motoru görüyor.

  • adf diyor ki:

   Sayın Hakan Harova
   Sitemizde sahiplik belgesi ile ilgili duyuru tarih sırasına göre iki tanedir. Birincisi sizin bahsettiğiniz 2011 yılına ait olup ikincisi 2019 yılına aittir. Burada yayınlanan belgeler bilgi vermek amaçlı olup ayrıntılar uygulama makamlarından öğrenilebilir.
   Saygılarımızla

 47. Remzi YILMAZ diyor ki:

  Merhaba,
  2017 yılına ait bir tekne aldım, kayıt ettirmek istiyorum,
  Teknenin faturası yok, imalatçı firma iflas etmiş kaçmış,
  Kayıt işlemlerini nasıl yapabilirim,

  • adf diyor ki:

   Sayın Remzi Yılmaz
   Teknenizi sahiplik belgesi edinerek bağlama kütüğü kaydı yaptırabilir diniz. Bu af 31 12 2019 tarihide sona eriyor.
   Yeni yılda uzatma olursa sitemizden duyuru yapılacaktır. Konu ile ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilir siniz?
   Saygılarımızla

 48. hüseyin akman diyor ki:

  sahipleme belgesi icin belgelerimi liman baskanllğlna sundum belgelerimi aldllar evraml nezaman teslim alrlm sitede yaylnlanacakml saglar hüseyin akman

  • adf diyor ki:

   Sayın Hüseyin Akman
   Bağlama Kütüğü müracaatları Liman Başkanlıklarına yapılmaktadır. işlemleriniz başvuru yaptığını Liman Başkanlığından takip edebilirsiniz.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın Hüseyin Akman
   Bağlama kütüğü işlemleri Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır. İşlemlerle ilgili bilgilere ilgili birimden edinebilir siniz?
   Saygılarımızla

 49. Ishak diyor ki:

  Selamün aleyküm ben artvin de ikamet etmekteyim bizim buralar etrafı baraj dolu olduğundan kendi imkanlarımızla el emeği ahşap bir balıkçı kayığı yaptık.bh kayığı çoruh nehrinde gezdirmek için özel bir belge evrak almamız gerekiyor mu gerekiyorsa nasil bir yol izlemeliyiz.fikir verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   En yakın liman başkanlığına veya belediyeye müracaat etmenizi öneririz. Bağlama kütüğü yönetmeliğinin ilgili maddesi aşağıdadır
   Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve iç su araçları
   MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve içsu araçları,
   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,
   zorunlu olarak kaydedilir

 50. Adem diyor ki:

  Merhabalar ben . 4.99 cm . Tekne almak istiyorum. Buna ADB gerekir mi veya herhangi bir belge yada kayıt yaptırmam zorunluluğu varmı teşekkürler.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   ADB belgesi teknenin motor gcüne bağlıdır. Teknenizin motoru 9.90 HP üzerinde ise Amatör Denizci belgesi bulundurma zorunluluğunuz vardır. Boyu 2,50 metreyi geçen
   teknelerin Bağlama Kütüğü kaydı yapılması zorunludur.
   Saygılarımızla

 51. ismail diyor ki:

  merhaba sahiplik belgemiz olmasına rağmen liman başkanlığından belge alamıyoruz. mühendisler odasından motor tespiti istiyorlar. mühendisler odasıda tespit için 3000 tl istiyor ki tekneyi satsak o para etmez. ne yapabiliriz?

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Muhtemelen motorun seri numarası,blok numarası gibi bilgiler okunmuyor olabilir. Bu durumda tespiti gerekecektir.
   Saygılarımızla

 52. Muhammet diyor ki:

  Kendi adima olan 13,2 boyunda teknem tuzlada baglama kayitliydi ama suan teknemin nerede oldugunu bilmiyorum teknemi arastirmak icin nereye basvurmaliyim

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Teknenizin kaybolduğu noktadaki en yakın kolluk kuvvetinden ( polis, jandarma ,sahil güvenlik) tutanak tutturup Liman Başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.
   Saygılarımızla

 53. Adem diyor ki:

  Merhabalar … teknenin motoru 9.9 hp olsa . Ama teknenin boyu 4.99. yerine daha uzun olursa vergiye tabi olunurmu . Ve vergiler kaç yılda bir ödeniyor..

 54. Gökhan diyor ki:

  Merhaba, Mevcutta 13 hp. içten takma motorlu 4,20 liman kayıtlı teknem var. Tekneme 9.8 hp 2 zamanlı bir 2 nci el dıştan takma motoru noter satışı ile almak istiyorum. Artık 2 zamanlı motorların liman kaydı yapılamadığını da biliyorum.
  Adıma düzenlenmiş olan noter satış belgesini seyir halinde yanımda bulundumak suretiyle teknemde kullanmam mümkünmüdür? Sahil güvenlik ile problem yaşarmıyım?

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Teknenizdeki motor değişikliğini bağlama kütüğüne işletmeden kullanmanız sorun yaratır.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   Noter kanalıyla alacağınız motoru ruhsata işletmediğiniz sürece sıkıntı yaşamanız mümkün.
   Saygılarımızla

 55. hakan süzülmüş diyor ki:

  Sahiplik belgesi ile tekne kaydının uzatılması hususunda aftan haber alamayan bilgisi olmayan denizcilere yeni bir af gelirmi

  • adf diyor ki:

   Sayın Hakan Süzülmüş.
   Sahiplik belgesi ile tekne kaydı uzatılması yapılmadı. Değişiklik olması durumunda sitemizde güncel haberlerde yayınlanacaktır.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın Okan Can
   ( CE ) belgesi isterler. Teknenizin bağlı olduğu liman başkanlığı ile görüşmenizde fayda var.
   Saygılarımızla

 56. Berk diyor ki:

  İyi günler. Yaz için 3 metre şişme bot 5 hp motor almak istiyorum liman kaydı için gerekli olan galba ce belgesi ile faturaları ama benim sıkıntım : Bu botu kullanmak için amatör denizcilik belgesi ile mavi kart almak zorundamıyım teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   İlgili yönetmelik maddeleri aşağıdadır.
   (5) (Değişik:R.G.2/10/2009-27364) Motoru on beygir gücünden az özel tekneleri, sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri, kanolar/kayaklar ile ulusal ve uluslararası yarış sınıfı (kürek sporu tekneleri ile Optimist, Laser, Fin, 420, 470, Pirat, Dragon, Wind Surf gibi yelken sporu tekneleri) spor amaçlı tekneleri kullananlarda ADB aranmaz.

   Mevcut mevzuata göre teknenize mavi kart almanız gerekir. Tank kapasitenize göre atıklarınızı işlettiğiniz sürece ceza almazsınız. Teknenizde tuvalet, duş mutfak yoksa bile mavi kart diğer atıklar için ( örneğin motor yağı değişimi gibi ) çıkartmanız gerekir. Mavi kart konusundaki çelişkiler ve aksaklıklarla ilgili sitemizde yayınladığımız bir rapor var. Federasyonumuz bu raporu ilgili bakanlıklara iletti ve her platformda amatör denizcilerin sıkıntısını dile getirmektedir.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Liman Başkanlığı Bağlama kütüğü servislerinde fatura ve ilgili belgelerin adınıza olmasını istiyorlar
   İstanbul için bilgi alabileceğiniz iletişim 0212 249 21 97 bağlama kütüğü servisidir.
   Saygılarımızla

 57. Emre diyor ki:

  Merhaba bizde 3m şişme botumuz ve motorumuzu aftan yararlanarak kaydettirdik fakat bot çok eski olduğu için devamlı sorun çıkarıyor yama tutmuyor gidip bot yerine fiber bir tekne alsak motoru yeni tekne üzerine geçirebilir miyiz sahiplik belgesi ile yeni teknenin sahibi aynı kişi olacak yada bu mümkün değilse tekneyi ayrıca motorsuz kaydettirip 2 ruhsatıda yanımızda taşısak sorun yaşar mıyız.
  Teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   Sahiplik belgesi ile edinilen teknelerin ana unsurlarında 5 yıl boyunca (Tekne, Motor gibi) yıpranma tamirleri haricinde değişiklik yapılmasına müsaade edilmiyor.
   Liman başkanlıklarının ayrıntılar hususunda farklı yorumları olabilir, teknenizin kayıtlı olduğu liman başkanlığına danışmanızda fayda var.
   Gizlice yapacağınız değişiklikler tespit edildiğinde tekneniz bağlanabilir.
   Saygılarımızla

 58. burak ateş diyor ki:

  merhaba elimde 249 cm boyunda bir fiber teknem olduğunu varsayalım. ve tırpan motorundan yaptığım deniz motorum var . bunun için liman kaydı adb gibi şeyler gereklimi ? bu arada motorumun gücü max 2.5 hp

  • adf diyor ki:

   Sayın Burak Ateş
   BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ ….. Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve iç su araçları MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve iç su araçları,

   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçları, zorunlu olarak kaydedilir.

   ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI VE KULLANACAK KİŞİLERİN YETERLİKLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK …… MADDE 7 /(5) (Değişik:R.G.2/10/2009-27364) Motoru on beygir gücünden az özel tekneleri, sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri, …. kullananlarda ADB aranmaz.
   Saygılarımızla

 59. Ibrahim hilmi kilincaslan diyor ki:

  Beysehir gölünde tekne ile balıkcilik yapıyorum butün evraklarım tmm sarı belge yeşil ruhsat ehliyet gibi iç sularda avlanmaya gerekli olan butun belgeler ben denizde yapmak istiyorum bu işi ne yapman gerekli tekne ve diger belgelerimin hangisi geçerli yada değil

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ ….. Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve iç su araçları MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve iç su araçları,

   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçları, zorunlu olarak kaydedilir.

   ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI VE KULLANACAK KİŞİLERİN YETERLİKLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK …… MADDE 7 /(5) (Değişik:R.G.2/10/2009-27364) Motoru on beygir gücünden az özel tekneleri, sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri, …. kullananlarda ADB aranmaz.
   Saygılarımızla

 60. Oktay Yunus diyor ki:

  merhaba, oncelikle her soruyu vakit ayirip cevapladiginiz icin tesekkur ederim.
  faturali sifir bir bot aliyorum 3.55 m, adb m var, biraz hizli olmasi ve tasinma kolayligi nedeniyle 2 zamanli 15 hp bir motor takmak istiyorum, ikinci el 2 zamanli motorun liman kaydi ile ilgili bir kisit var midir ? ikinci el ancak fatura kesilebiliyor, iyi calismalar dilerim

  • adf diyor ki:

   Daha önce bağlama kütüğüne kaydedilmemiş bir deniz aracını satın alırken öncelikle tekne ve motorunun faturalı ve CE belgeli olmasına dikkat ediniz.
   Sayın Oktay Yunus
   Daha önce bağlama kütüğüne kayıtlı teknelerin üzerinde bulunan iki zamanlı motorların tekne değişikliği olmadığı sürece kullanımı ile ilgili kısıtlama
   olmamakla birlikte iki zamanlı motorların ithali, dağıtımı, pazarlama ve satışında kısıtlama vardır.

   İki zamanlı motoru satın almadan önce kayıt yaptıracağınız liman başkanlığına özelliklerini
   bildirerek görüş almanızda fayda var.

   Saygılarımızla

 61. Muhammed diyor ki:

  Merhabalar
  Teknem var ama ruhsatı yok aftan haberim yoktu teknemde uzun süredir kullanılmıyor bu yaz suya indirmeyi düşünüyorum lakin ruhsatı nasıl alabilirim 10 metre bir tekne nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Maalesef Sahiplik belgesi ile kayıt yaptırma imkanını kaybetmişsiniz. En yakın liman başkanlığıyla görüşmenizde fayda var.
   Saygılarımızla

 62. Muhammed diyor ki:

  Merhabalar
  Teknem var ama ruhsatı yok aftan haberim yoktu teknemde uzun süredir kullanılmıyor bu yaz suya indirmeyi düşünüyorum lakin ruhsatı nasıl alabilirim 10 metre bir tekne nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Maalesef Sahiplik belgesi ile kayıt yaptırma imkanını kaybetmişsiniz. En yakın liman başkanlığıyla görüşmenizde fayda var.
   Saygılarımızla

 63. Murat diyor ki:

  Merhabalar benim 9 metreye yakin yaptırdığım bir balıkçı teknem var yeni yapılmış yeşil evrak alamıyordum bunun ile ilgili ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim..
  Teşekkür ederim

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Ticari faaliyetler ve balıkçılık federasyonumuzun ilgi alanının dışında olup Balıkçı tekneleri ile mevzuatı Tarım il müdürlüklerine danışmanız gerekir.
   Saygılarımızla

 64. Orhan Özkan diyor ki:

  Merhaba;
  4,80 tekne alıyorum, adb belgem var. Tekne motor fatura ve CE belgeleri olacak. bağlama kütüğü kaydı ile ilgili istenen diğer belgeler ve prosedür hakkında güncel bilgileri paylaşabilirmisiniz. İnternetteki bilgiler kafakarıştırıcı.
  Teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Sayın Orhan Özkan
   Mail adresinize gönderdiğimiz yönetmeliklerde istediğiniz bilgiler mevcut uygulamalardaki farklılıklarla karşılaşmamak için kayıt yaptıracağınız liman başkanlığı ile görüşmeniz faydalı olur.
   Saygılarımızla

 65. Ercan Çelik diyor ki:

  2,60 bot, 9,9 beygir kıçtan takma motor ayrı yerlerden noter kanalı ile alındığını varsayarsak bu ikisine de ayrı ayrı liman kaydı mı yaptıracağız? Yoksa ikisi de aynı kütükte mi olacak.

  • adf diyor ki:

   Sayın Ercan Çelik
   Tekne ve motor aynı bağlama kütüğünde aynı ruhsata işlenecektir. Aldığınız tekne ve motorun CE belgeli olması gerekir. Uygulama farklılıkları için kayıt yaptıracağınız liman başkanlığından bilgi almanızda yarar var.
   Saygılarımızla

 66. Görkem yüksel diyor ki:

  Merhaba ben 9 metre filika aldım faturası mevcut bu faturayla limana kayıt ettirip ve gerekli belgeleri çıkartabilir miyim ? Ayrıyetten bunu tadilata sokup ticari ye döndürmek istiyorum gerekli belgeler ve şartlar nelerdir bilgilendirirseniz çok sevinirim mailinizi ve cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   Ticari tekne mevzuatı konumuz dışı olup en yakın liman başkanlığı ile görüşmeniz gerekir
   Saygılarımızla

 67. Gökhan diyor ki:

  kendimin adb mevcut ama 7.8 lik bir tekneyi kızımın adına alabilir miyim? Kendisinin belgesi yok ama kullanan ben olucam.
  Uygun mudur?
  teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Amatör Denizci Belgesini aldığınız Liman Başkanlığı’na yazılı başvuruda bulunmanız, dilekçenize; a)2 adet renkli vesikalık resim, b)N. Cüzdanı fotokopisi, c)ADB örneği veya tarih ve numarasını işlemeniz, d)Vergi Tahsil Belgesi eklemeniz gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için, http://www.ödemeler.udhb.gov.tr internet adresinden başlanarak C kodu oluşturulduktan sonra, Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisinde, e-devlet uygulaması kapsamında 2020 yılı verilerine göre 48,60 TL belge harcı yatırılacaktır.
   Saygılarımızla

 68. Erhan Ölmez diyor ki:

  Merhaba öncelikle her soruyu cevapladiginiz için teşekkürler
  2. El 4,50 bir tekne alicam ancak teknenin belgeleri / liman kaydı / faturası falan yok
  Böyle bir tekneyi alipta liman kaydı yaptiramazsam çok kötü olur benim için ADB belgem mevcut ancak liman kaydı için nasıl bir yol izlemem gerekir evrakları eksik bir tekne için yapılacak birşey varmıdır belge affı yada faklı bir imkan
  Teşekkürler iyi günler

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   31/12/2019 tarihine kadar geçerli olan sahiplik belgesi ile kayıt işlemi sona erdi. Şu an evraksız teknelerin liman kaydı mümkün değil. Süre uzatılmadı
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Tekne satış işlemleri Liman Başkanlığı Bağlama Kütüğü servislerinde yapılmaktadır.
   İstanbul için 0212 249 21 97 nolu telefondan bilgi edinebilir siniz?
   Saygılarımızla

 69. Bilal ŞEVİK diyor ki:

  Selamlar,
  Yeşil ruhsatlı balıkçı teknesi satın almak istiyorum, Şehir dışındaki herhangi bir limana kayıtlı tekneyi satın aldığım zaman başka limana bağlamak ile ilgili nasıl bir yok izleniyor. Teşekkürler iyi günler.

  • adf diyor ki:

   Sayın Bilal Şevik
   Satın alırken liman değişikliğini bildirdiğinizde liman başkanlığı dosyanızı sizin liman başkanlığınıza gönderiyor.
   Saygılarımızla

 70. Bilal yüce diyor ki:

  Merhabalar 4.50 metre fiber 9.9 beygir motoru var dıştan takmali evrakları tam bunun için ehliyet gerekiyormu yeni aldım ehliyetim yok gerekirmi . motor beygiri kactan başlıyor ehliyetli olması için

  • adf diyor ki:

   Sayın Bilal Yüce

   ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI VE KULLANACAK KİŞİLERİN YETERLİKLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK …… MADDE 7 /(5) (Değişik:R.G.2/10/2009-27364) Motoru on beygir gücünden az özel tekneleri, sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri, …. kullananlarda ADB aranmaz.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ ….. Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve iç su araçları MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;
   a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve iç su araçları,

   b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçları, zorunlu olarak kaydedilir.
   Saygılarımızla

 71. Mücahit diyor ki:

  Şuan kayıtlı 3mt botumu 3.30 ile degistirmek istyorum…birde bota yeni isim koymak istiyorum…..mümkünmüdür acaba? Saygılarimla 🙏

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Yeni teknenizi kaydettirirken yeni isim verilebilir ayrıntılar için liman başkanlığı ile görüşmeniz gerekir.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili Amatör Denizci Belgesi almak için herhangi bir süre sınırlaması yok. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı WEB sayfasından kayıt işlemlerinizi tamamlayarak açılacak sınava girebilir siniz?
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Gezi Tenezzüh teknesinden kastınız Ticari tekne ise Ticari tekneyi Özel tekneye çevirebilirsiniz. 5 yıl ticari çalışmış olma, CE belgesi gibi ayrıntılar için liman başkanlığı ile görüşmeniz gerekir.
   Saygılarımızla

 72. Burak diyor ki:

  Merhaba, 2019 un sonuna doğru teknemin kayıtlı motoru çalındı ve motor bulunamadı hala. Yeni bir motor alacağım ama evrağı yok. Tekneme bir şekilde kayıt ettiremez miyim? Ayrıca şuan evrağı olmayan hiçbir motor kullanılamayacak mı? Çok da doğru gelmiyor açıkcası bana. Eğer motor ile ilgili kayıp, hırsızlık vs sıkıntısı yoksa neden kullanımına izin verilmiyor? Zaten seri numarası vs görülüyor. Açıkcası bir mantık bulamıyorum. Bir şekilde liman müdürlüklerinden bir çözüm sağlanamaz mı? Sonuçta motorum çalındı mağdur oldum.

 73. Murat Efe diyor ki:

  Ben mobilyacıyım kendim için ahşap tekne yapmak istiyorum bunu nasıl kayıt yaptıra bilirim. Ruhsat çıkarmam mümkün mü.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   İmalata başlamadan limana müracaat edip kendinize tekne imal edeceğinizi bildirerek size söyleyecekleri prosedürü takip etmeniz gerekir
   Saygılarımızla

 74. ahmet diyor ki:

  10 bg ve üzeri motorlardan yıllık vergi alınıyormu? Birde şamandıralı tonozlara sandal bağlamanın resmi kaydı ve şartı varmıdır? tşk.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Yeni kayıt veya satış işlemi dışında yıllık vergi şimdilik yok. Tonoz konusunda neyi kastettiğinizi anlayamadık bulunduğunuz yerdeki belediye ile görüşmeniz gerekir.
   Saygılarımızla

 75. Davut uğur ada diyor ki:

  Babamın eskiden yaptırdığı ve evin önünde duran bir fiber teknemiz var 3.70 ölçüsü motor ve tekne faturaları yok kaybolmuş ve kayıt zamanını kaçırmışım nasıl bir yol izlemem gerekiyor tekneyi kullanmak istiyorum

 76. Cem kochisarlı diyor ki:

  Evraksız tekne affı ne zaman gelecek , mağdur kaldık , 4,5 metre fiber teknemiz duruyor karada yazık , bir hal çaresi yokmu , beklemedeyiz

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   Sahiplik Belgesi ile tekne kaydı 31/12/2019 tarihinde sona ermiştir. Şu anda uzatma ile ilgili tarafımıza ulaşan bir bilgi olmadı.
   Evraksız tekne kaydı şu an yapılamamaktadır.
   Saygılarımızla

 77. Metin diyor ki:

  Merhaba, 2010 model botum ve 9.8 iki
  zamanlı motorum var. İkisininde faturası ve ce belgesi mevcut. Liman kaydı için sorun cikar mi. 2 zamanlı motorlar için sorun oluyor diye duydum. Teşekkürler.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Liman Başkanlığı Bağlama Kütüğü servisinde bağlama kütüğü ruhsatınızı çıkarabilirsiniz.
   Saygılarımızla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir