SAHİPLİK BELGESİ İLE TEKNE KAYDI

30.06.2009 tarihinden önce sahip olunduğu halde geçerli evrakı (fatura-Noter satış v.s.) olmadığı için bağlama kütüğüne kaydedilemeyen deniz ve iç su araçları 29 Mart 2019 tarihinde yayınlanan bakanlık talimatı gereği 31.12.2019 tarihine kadar ekli talimattaki şartları taşıyanlar sahiplik belgesi ile bağlama kütüğüne kaydedilebilecektir.

Dökümanı görüntüleyin

  • adf diyor ki:

   Sayın Nejat POYRAZ
   Yeni sınav döneminde tüm liman başkanlıkları,Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı,Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğünce, Amatör Denizci Belgesi sınavı müracaatlarını kabul etmek, ”gss.uab.gov.tr” internet adresi üzerinden “aday kayıt” işlemlerini gerçekleştirmek,eğitim ve sınavlar konusunda adayın bilgilenmesini sağlamakla yetkilendirilmişlerdir. Eğer Yat Kaptanlığı belgesi almayı düşünüyorsanız,Gemiadamı Okulları ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Merhaba Evrim Hanım,sınav takvimleri bizim kontrolümüzde değil,Ayvalık Liman Başkanlığı’ndan sorabilirsiniz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 1. Muharrem Taysunk Karayavuz diyor ki:

  Merhaba. İstanbul ‘dan Kıyı Emniyet GM sınavı ile sahip olduğum ADB yi kaybettim. şuanda Muğla/Milas’ta yaşamaktayım. Yeniden çıkartmak için nasıl bir yol izlemeliyim. ( Lisans numarası v.b. bir evrak numaram bulunmamakta/hatırlanmamaktadır.

  • adf diyor ki:

   Sayın Muharrem Taysunk KARAYAVUZ
   Kaybettiğiniz Amatör Denizci Belgesini aldığınız liman başkanlığına yazılı başvuruda bulunmanız, dilekçenize; a)2 adet renkli vesikalık resim, b)N.Cüzdanı fotokopisi, c)ADB örneği, d)Vergi Tahsil Belgesi eklemeniz gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için,T.C.Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı,Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü Ana Sayfasında bulunan e-Tahsilat başlığından başlanarak C kodu oluşturulduktan sonra,Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisinde, e-devlet uygulaması kapsamında 2019 yılı verilerine göre 39,70 TL belge harcı yatırılacaktır.)
   Saygılarımızla.
   ADF

 2. Emre kıvrım diyor ki:

  Merhaba
  Ads Sınavını basarılı olarak geçtikten sonra tekne kullanımı yapmak için mutlaka kartımızın olmasını gerekli. Cunku. Kartın gelmesi 1-2 ayıbuşabiliyormus. En azından kart gelmeden Limandan alacağımız bir belge varmı bunun için önceden kullanabilmeniz adına.

 3. Kemal türk diyor ki:

  Merhaba. Evrakları olmayan tekndm için liman başkanlığına sahipşik beldesi ile başvuracaktım. Bana yönetmeliğin yada genelgenin yeni yayınlandığını ve ileride sistemin tam yerind oturacağı, şimdilik nir işldm yapılamadığı söyldndi. Aslında açık ve net ama bende bekliyorum tekrardan. Yeni ruhsat alacak arkadaşlar buradan bilgilendirirlerse..teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Sayın Kemal TÜRK
   Liman başkanlıklarının gemi sicil bölümlerinin yapacakları bir işlem.31 ARALIK 2019 tarihine kadar kayıt işleminin tamamlanması gerekmektedir.
   Saygılarımızla.
   ADF

   • Sahilll diyor ki:

    Bu af bildiğimiz yeşil ruhsat almak için mi yani ben yeni yaptıgım tekneme ruhsat alabilir miyim ? Ayrıntılı bilgiyi en iyi şekilde kim verir teşekkürler

    • adf diyor ki:

     Sayın Amatör Denizcimiz,
     Yakınınızda bulunan liman başkanlığının Gemi Sicil bölümü ile görüşmenizi öneririz.
     Saygılarımızla.
     ADF

 4. Alperen Kanca diyor ki:

  4.50 teknemin faturasını sel sebebi ile kaybettiğim için ruhsat çıkaramıyorum.Bir arkadaşımdan sahiplik belgesi olayını duydum fakat sahiplik belgesini çıkarmak için gerekli evrakları, çıkardıktan sonra yapılacak işlemleri liman başkanlığından öğrenemedim yardımcı olursanız sevinirim, saygılar.

  • adf diyor ki:

   Sayın Alperen KANCA
   Teknenizin sahiplik belgesini çıkarmak ve devamında kaydı için uygun bir liman başkanlığının gemi sicil bölümüyle görüşmenizi öneririz.Bu uygulama 31 ARALIK 2019 tarihinde sona erecektir.
   Saygılarımızla.
   ADF

 5. Sedat TÜLEK diyor ki:

  Sahibi olduğum ama belgeleri yıllar önce taşınma sebebiyle kaybolmuş 4.25 teknem ve 1992 model 25 hp. Yamaha motorum var. Bağlı olduğum muhtarlıktan Sahiplik Belgesi alıp bağlı olduğumuz liman başkanlığından tescil için görüş sordum.Teknenin tescili olabileceğini ancak sözkonusu tescil işlerinin 4 zamanlı motorlar için olduğunu söylediler. 2 zamanlı motorlar için geçerli değil dediler. Lütfen bilgi…

  • adf diyor ki:

   Sayın Sedat TÜLEK
   Bakanlığın çıkardığı bu af,bağlama kütüğüne kaydı yapılabilecek boyu 2,5 metre ve daha uzun gemi,deniz veya içsu araçlarının kaydını amaçlamaktadır.Uygulama 31 ARALIK 2019 tarihinde sona erecektir.Uygun bir liman başkanlığının gemi sicil bölümüyle görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Makbule GÜR
   Yeni sınav döneminde tüm liman başkanlıkları,Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı,Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğünce, Amatör Denizci Belgesi sınavı müracaatlarını kabul etmek, ”gss.uab.gov.tr” internet adresi üzerinden “aday kayıt” işlemlerini gerçekleştirmek,eğitim ve sınavlar konusunda adayın bilgilenmesini sağlamakla yetkilendirilmişlerdir.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Herhangi bir liman başkanlığının gemi sicil bölümü bu konuda sizinle ilgilenir.
   Saygılarımızla.
   ADF

 6. Ugur diyor ki:

  Elimde bulunan botun üzerinde ki motorun seri numarası duruyor fakat satin aldığımız kisi bize faturasını teslim etmedi bu motorun başkasının uzerine kayitli olup olmadığını yada daha ibce evrakli olup olmadığını nasil öğrenebilirim. Kayit altina almak istiyorum

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz
   Uygun bir liman başkanlığının,Gemi Sicil bölümü ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 7. sırrı diyor ki:

  10 yılı aşkın atık durumda olan evraksız isimsiz olan tekneyi tamir edip sahiplenmek istiyorum bu yılın sonuna kadar kanun çıkmış sahiplilik belgesi adı altında liman başkanlıgına başvurup bu belgeyi alabiliyomuyuz .

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Uygun bir liman başkanlığının gemi ve sicil bölümü ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 8. Gürkan saka diyor ki:

  Merhaba. Ben istanbul da ikamet ediyorum. Sandalim ise tekirdag kumbag da karada orada yazlik var.. Ben dilekceyi doldurup istanbul da ikamet ettigim yerin muhtarina imzalatip Bu dilekce ile Tekirdag liman baskanligina basvuru da bulunabilirmiyim acaba ?

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Uygun gördüğünüz bir liman başkanlığının gemi sicil bölümü ile görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 9. Microem diyor ki:

  Merhaba;
  Muhtardan imzalattığım sahiplik belgesi ile istanbul ambarlı limanına başvuru yaptım .
  Şuan için belge çıkartmadıklarını bakanlıktan yazı bekliyoruz denildi. Bu durum ile karılaşan oldu mu? Paylaşabilirmisiniz
  Teşekkürler

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Liman başkanlıkları bakanlıktan bu emrin uygulaması ile ilgili açıklama bekleyebilirler,aynı durumla karşılaşan amatör denizcilerimizi duyuyoruz.
   İstanbul Liman Başkanlığı Gemi Sicil bölümüyle de görüşebilirsiniz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 10. ALİ TARAK diyor ki:

  Merhaba. Bakanlığın af ile ilgili yazısında 2009 yılı öncesinde var olan tekneleri kapsamaktadır diye bir sonuç çıkardım. Sorum şu : Örneğin 2015 yılı yapımı 4,5 metre boyunda fiber bir tekneyi 10 hp kıçtan takma motoru ile beraber satın almak istiyorum. Ancak hiç bir evrak, vs. yok. Bu tekne için bağlama kütüğü başvurusu yapabilir miyim? Yapabilirsem hangi evrakları ibraz etmem gerekir?
  Konu ile alakasız bir soru daha 🙂 Bu evraksız tekneyi almak istiyorum, satış işlemini noterden mi yapmam gerekir?

  • adf diyor ki:

   Sayın Ali TARAK
   Satış ve kayıt işlemleri ile ilgili yetkili birim liman başkanlıklarının,gemi sicil bölümüdür.Uygun bir liman başkanlığının gemi ve sicil bölümüyle görüşmenizi öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir