Mavi Kart Uygulaması Yerine Denizcilik Atıkları Uygulaması (DAU) Geldi – ADF | Amatör Denizcilik Federasyonu

Mavi Kart Uygulaması Yerine Denizcilik Atıkları Uygulaması (DAU) Geldi

10.04.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Denizcilik Genel Müdürlüğü’ne gönderilen “Denizcilik Atıkları Uygulaması yazısı” ve ekinde yer alan “Denizcilik Atıkları Uygulamasına Geçiş Hakkında Esaslar” hakkındaki yazı ile

Gemi Atık Takip Sistemi (GATS) ve Mavi Kart Sistemi (MKS) uygulamalarının “Denizcilik Atıkları Uygulaması (DAU)” olarak tek bir çatı altında birleştirildiği,

DAU uygulamasının 10.02.2020 tarihinden itibaren İstanbul ve Kocaeli’nde pilot il olarak uygulanacağı,

01.05.2020 tarihi itibariyle ise Gemi Atık Takip Sistemi ile eski Mavi Kart Sistemi’nin kapatılacağı ve diğer illerde DAU Uygulamasına geçilmesine karar verildiği bildirilmiştir.

“Denizcilik Atıkları Uygulamasına Geçiş Hakkında Esaslar” yazısına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Denizcilik Atıkları Uygulamasına Geçiş Hakkında Esaslar

 1. Alican Sönmez diyor ki:

  Merhaba. Balıkesir \Bandırma yım amatör denizcilik belgesi için başvuru yapmak istiyorum sınava girmek istiyorum. Ama E-DEVLET ŞİFRESİ İLE giriş yapmak istiyoruz ama sistem açmıyor sürekli ana sayfa mevcut bir sıkıntı mı var artık başvuru süresi mi doldu nedir sorun. Açıklama yapabilir seniz çok sevnirim.

  • adf diyor ki:

   Evet küçük büyük bütün tekneleri etkilemektedir.
   Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine dayanarak yayınlanan, 2013/12 sayılı Genelge’nin 2. Maddenin 2. Bendinde tanımlanan tüm gemiler mavi kart almak zorundadırlar. 10. fıkrasında ise: “Üzerinde pissu üretebilecek üniteleri bulunmayan gemilere (para-sailing gemileri vb.) pissu sorgulaması yapılmaz. Diğer atıkları için mavi kart sistemine tabidirler.” Hükmü yer almaktadır.

 2. Nevzat Tamer Karataş diyor ki:

  Merhaba, uygulamaya başlanan DAU ile ilgili Federasyonunuzun görüşü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile genelgenin istişare edilip edilmediğini amatör denizciler olarak merak etmekteyiz. Ülkemize has, biz den daha çok amatör denizcilik faaliyetine sahip ülkelerde olmayan genelgelerin hazırlanması ile ne amaçlanmaktadır? Altyapısı hazırlanmadan yürürlüğe konulan bu genelge ile önce denizciler sorunlar yaşasın, canları ölçüsüz cezalar ile yansın sonra bakarız zihniyeti ilemi hareket edilecektir? Ben kendi adıma Federasyonunuzun adından, amatör denizcilerin en temel sorunlarından biri olan bahsekonu genelgenin olumsuzluklarının dillendirilmesini, ilgili bakanlığa iletilmesini bekliyorum. Saygılar.

  • adf diyor ki:

   Mavi kart uygulamaları başladığından itibaren ADF görüşlerini ilgili kurumlara her platformda iletmeye devam etmektedir. ADF görüşlerini “Mavi Kart Uygulamaları 2019/1 DENİZCİ MİLLET OLUNMASI VE İNSANIMIZIN DENİZLE BULUŞMASININ ÖNÜNDEKİ TEMEL ENGELLER” adlı raporda yayınlamıştır. Raporun son bölümündeki taleplerimizde ısrarlıyız. Rapora sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın