Mavi Kart Uygulaması Yerine Denizcilik Atıkları Uygulaması (DAU) Geldi

10.04.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Denizcilik Genel Müdürlüğü’ne gönderilen “Denizcilik Atıkları Uygulaması yazısı” ve ekinde yer alan “Denizcilik Atıkları Uygulamasına Geçiş Hakkında Esaslar” hakkındaki yazı ile

Gemi Atık Takip Sistemi (GATS) ve Mavi Kart Sistemi (MKS) uygulamalarının “Denizcilik Atıkları Uygulaması (DAU)” olarak tek bir çatı altında birleştirildiği,

DAU uygulamasının 10.02.2020 tarihinden itibaren İstanbul ve Kocaeli’nde pilot il olarak uygulanacağı,

01.05.2020 tarihi itibariyle ise Gemi Atık Takip Sistemi ile eski Mavi Kart Sistemi’nin kapatılacağı ve diğer illerde DAU Uygulamasına geçilmesine karar verildiği bildirilmiştir.

“Denizcilik Atıkları Uygulamasına Geçiş Hakkında Esaslar” yazısına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Denizcilik Atıkları Uygulamasına Geçiş Hakkında Esaslar

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   Sınavlar Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır.
   İstanbul için 0212 258 60 90 / 0212 598 07 69 / 0212 598 01 70
   Saygılarımızla

 1. Alican Sönmez diyor ki:

  Merhaba. Balıkesir \Bandırma yım amatör denizcilik belgesi için başvuru yapmak istiyorum sınava girmek istiyorum. Ama E-DEVLET ŞİFRESİ İLE giriş yapmak istiyoruz ama sistem açmıyor sürekli ana sayfa mevcut bir sıkıntı mı var artık başvuru süresi mi doldu nedir sorun. Açıklama yapabilir seniz çok sevnirim.

 2. Yakup Koca diyor ki:

  ADB ve KMT sınav başvuruları Pandemi kısıtlamaları süresince askıya alınmıştır. sisteme başvurular geçici olarak durdurulmuştur.

  • adf diyor ki:

   Evet küçük büyük bütün tekneleri etkilemektedir.
   Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine dayanarak yayınlanan, 2013/12 sayılı Genelge’nin 2. Maddenin 2. Bendinde tanımlanan tüm gemiler mavi kart almak zorundadırlar. 10. fıkrasında ise: “Üzerinde pissu üretebilecek üniteleri bulunmayan gemilere (para-sailing gemileri vb.) pissu sorgulaması yapılmaz. Diğer atıkları için mavi kart sistemine tabidirler.” Hükmü yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir