Haritalarınızı Güncel Tutunuz – ADF | Amatör Denizcilik Federasyonu

Haritalarınızı Güncel Tutunuz

Haritalar, seyrin vazgeçilmezleridir. Ancak her harita zamanla güncelliğini yitirmeye başlar. Çeşitli nedenlerle derinlikler değişebilir, batıklar ya da seyir için tehlike oluşturabilecek başka unsurlar ortayaçıkabilir, kimi seyiryardımcıları devre dışı kalabilir ya da yetkililer tarafından yeni seyir yardımcıları yerleştirilebilir vs. Ülkemizde Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı(SHODB), seyir haritalarını ve notik yayınları sürekli günceller.

Siz de güncellemeleri takip etmek için SHODB’nin internet sitesi www.shodb.gov.tr‘den, TRT radyolarından ve TRT’nin teletext yayınından, “Denizcilere İlanlar“ı takip edebilirsiniz. SHODB bu ilanları, dileyenlerin adresine kargo ile de ulaştırmaktadır.

Öte yandan;

Seyir haritalarında pek çok sembol ve kısaltma vardır. Bunların tamamını akılda tutmak kolay değildir. Bu nedenle, SHODB’nin “Harita No 1” adıyla bilinen ve haritalarda yer alan tüm unsurların detaylı olarak açıklandığı SEMBOLLER, KISALTMALAR VE TERİMLER adlı kitapçığı da haritalarınızla birlikte el altında bulundurmanız önerilir.

Semboller, Kısaltmalar ve Terimler kitabı, ADF DÜKKÂN‘dan temin edilebilir.

 

Bir cevap yazın