ADB/KMT Sınavları ve belge yenileme işlemleri – ADF | Amatör Denizcilik Federasyonu

ADB/KMT Sınavları ve belge yenileme işlemleri

Değerli Denizsever Dostlarımız,

Bilindiği gibi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) ile son kez 2008 yılında imzalamış bulunduğumuz ve Federasyonumuzu ADB/KMT sınavlarını yapmak üzere yetkilendiren “Yetki Devri Sözleşmesi”, normal süresi sonunda, 29 Ağustos 2013 tarihinde UDHB tarafından yenilenmeyerek, yürürlüğünü yitirmiştir. Sözleşmenin verdiği yetkiyle sınavlar ADF tarafından en son 28 Ağustos 2013 tarihinde yapılmış ve sistem kapatılmıştır.

UDHB sınavları, Gemiadamları Online Sınav Sistemi (GOSS) üzerinden yapmaktadır ve sınava başvurmak için aşağıda belirtilen web sitesinden girilen bir çevrimiçi kursu zorunlu hale getirmiştir. (Çevrimiçi kursu yetersiz bulanlar için uygulamalı çalışmalarımız devam etmektedir.

Bilgi için, http://www.istanbulliman.gov.tr/tr/

Sınav kaydı için, http://gss.gasm.gov.tr

Online kurs için, http://ades.udhb.gov.tr 

Önemli not: Eski ADB ve KMT sahipleri yeni sisteme kaydedilmiştir. Kullanıcı adınız GA’yı takip eden TC numaranızdır. Yeni şifrenizi, şifremi unuttum linkinden, kullanıcı adınız ve ADF Sınav Sistemine kaydettiğiniz mail adresinizi girerek isteyebilirsiniz. Belge yenileme işlemleri bu sistem üzerinden yapılacaktır.

Saygılarımızla

ADF

 1. Ali Gökoglu diyor ki:

  Merhabalar! Almanya dan almış olduğum Belgenin burada eşdeğerliliği nedir,bununla Yelkenli veya Motorlu tekne kullanabilirmiyim?
  Belgede: IWS ,IWM,CWM
  IW
  BMVI
  İBARELERİ GEÇİYOR.
  Aydınlatıcı Bilgi rica ediyorum.

  • adf diyor ki:

   İlgili makam T.C.Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı,Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü,Eğitim ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı olup,0312 203 10 00 telefon numarasından bilgi edinebilirsiniz.Saygılarımızla ADF

 2. burhan kara diyor ki:

  Merhaba,
  Bir konuda kafam karıştı , amatör bir özel tekne kullanıcısıyım. ADB için insanlar sınav salonlarında sınava giriyor. Ama http://gss.gasm.gov.tr adresine gittiğimde online sınav sistemi gözüküyor. Ben sınava internetten mi gireceğim yoksa ilgili sınav salonuna mı gideceğim? Bu konuda bilginiz var mı?

  • adf diyor ki:

   Sayın Burhan KARA
   Sınav başvurunuz tamamlanınca, tarafınıza gönderilecek randevu alabilirsiniz bilgisinden sonra başvuruda seçmiş olduğunuz sınav merkezinde bilgisayar ortamında sınava girebilirsiniz.
   Saygılarımızla
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Utku Samet ÖKSÜZ
   Eğer belgenizi 16 Temmuz 2006-28 Ağustos 2013 tarihleri arasında almış iseniz,T.C. Numaranızı adf@adf.org.tr adresimize göndermenizi rica ederiz. Belgenizin sistemden örneğinin yanı sıra yapacağınız işlemleri size bildirmemiz mümkündür.
   Saygılarımızla.
   ADF

    • adf diyor ki:

     Sayın Utku Samet ÖKSÜZ
     En son kullandığınız kullanıcınızı ve şifrenizi kullanarak,belgelerim başlığından belgenizin çıktısını aldıktan sonra belgeyi aldığınız liman başkanlığına ekinde,a)2 adet renkli vesikalık resim,b)1 adet T.C.K.fotokopisi,c)1 adet ADB örneği,d)1 adet Vergi Tahsil Alındısı olduğu halde yazılı başvuruda bulunmanız gerekmektedir.(Vergi Tahsil Alındısı için,T.C.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı,Deniz ve İç Sular Düzenlenme Genel Müdürlüğü ana sayfasında bulunan e-tahsilat başlığını tıklayarak internet üzerinden tahakkuk işlemini yaparak kendinizi 2018 yılı verilerine göre Maliye Bakanlığı’na borçlandırın sonra da Türkiye Halk Bankası Şubelerinden birisine gidip,e-Devlet kapsamında 32,10TL ödeme yapınız.)
     Saygılarımızla.
     ADF

     • adf diyor ki:

      2012 yılında aldıysanız; buradan değil adf@adf.org.tr adresine TC kimlik numaranız ve iletişim bilgilerini gönderirseniz arkadaşlarımız eski dosyaya ulaşıp size yardımcı olmaya çalışacaktır.

    • adf diyor ki:

     Sayın İlgili
     Amatör Denizci Belgesini aldığınız Liman Başkanlığı’na yazılı başvuruda bulunmanız, dilekçenize; a)2 adet renkli vesikalık resim, b)N. Cüzdanı fotokopisi, c)ADB örneği veya tarih ve numarasını işlemeniz, d)Vergi Tahsil Belgesi eklemeniz gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için, http://www.ödemeler.udhb.gov.tr internet adresinden başlanarak C kodu oluşturulduktan sonra, Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisinde, e-devlet uygulaması kapsamında 2019 yılı verilerine göre 39,70 TL belge harcı yatırılacaktır.)
     Saygılarımızla.

 3. Sedat Özer Özerdekli diyor ki:

  1997 yılında almış olduğum ADB yi geçen süre içinde kaybettim. Yenisini çıkartmak için İzmir Liman Başkanlığına gittim. Verilen dilekçeyi doldurdum, fotoğraf, kimlik fotokopisi ve harç makbuzum hazır ancak sisteme daha önce girmediğim için kullanıcı adım ve şifrem yok. Bu nedenle internet başvurusu yapamıyorum. Yardımınızı rica ederim.

  • adf diyor ki:

   Eski tip ADB ve KMT belgelerinin yenilenmesi için,gss.gasm.gov.tr internet adresinden”yeni kullanıcı” oluşturarak TC kimlik bilginizi girip,Mail adresinize gelecek olan şifre ile işlem yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Yiğit Olcay
   ADB Belgesi almak için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilidir. Sınav başvuru işlemleri için İstanbul Liman Başkanlığı sayfasından ADB-KMT işlemleri linkinden ulaşabilirsiniz?
   Uzaktan eğitimi yurt dışında tamamlayabilir siniz? Sınav müracaatı ve sınav için Türkiye’ye gelmeniz gerekmektedir.
   Saygılarımızla
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Yalçın Sakallıoğlu
   Amatör Denizci Belgenizi yenileme işlemleri Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır.
   Elinizdeki belgeniz ekinde 2 adet fotoğraf nüfuz cüzdan fotokopisi Vergi Tahsil alındısı (32,10 TL E-devlet üzerinden yapılacak) dilekçe ile belgenin alındığı liman başkanlığına başvurmanız gerekmektedir.
   Gerekli açıklamalara İstanbul Liman Başkanlığı İnternet sayfasından ADB-KMT işlemleri linkinden ulaşabilir siniz?
   Saygılarımızla
   ADF

 4. Fatih diyor ki:

  Merhaba,
  Gemi Adamları Sınav Sistemi portalına ADB kartlarının yenilenebilmesi için de bir bağlantı eklenebilir mi?
  Hesabıma giriş yaptım, fotoğrafımı yükledim ve adresimi güncelledim. e-devlet üzerinden belge harcımı da ödeyebilirim.
  Sistem üzerinden başvuruyu tamamlayarak kartı ev adresimize gönderme uygulamanız olabilir mi?

   • ergun ilgüç kaytaz diyor ki:

    selamlar, halk bankasına harc ödemek için C kodunu aldım. ancak 75 tl tutar çıktı. bu tutar sanırım banka sisteminden düzeltilecek ödeme esnasında. doğru mudur ? ikinci sorum. alcağımız bu belgenin geçerlilik süresi nedir? kaç yılda bir yenileme gerekmektedir.
    teşekkürler

    • adf diyor ki:

     Sayın İlgili
     Daha önce de söylediğimiz gibi 75 TL sınav ücreti artık alınmıyor. Sınavı kazandıktan sonra ödeyeceğiniz harç tutarı 32.10 TL’dir.
     Ayrıntılı bilgi için 0212 662 64 59 nolu telefondan bize ulaşmanızı rica ederiz. Amatör Denizci Belgesi süresiz geçerli olan bir belgedir.
     Saygılarımızla

 5. Muzaffer beyaz diyor ki:

  Merhaba 09.10.2014 tarihinde amatör denizci belgesi ile kısa mesafe telsiz aldım kartların üzerinde 5 yıl geçerli yazıyor sizin bir yanıtınızda bu belgelerin süresiz olduğu yazıyordu yenileme yapmamıza gerek kalmadımı

 6. Kerem kaymak diyor ki:

  Merhaba 2014 yılında almış olduğum adb yi 2019 da yenilemem gerekiyormu ?
  Kafam cok karışık
  Arkasinda 5 yil gerlidir yaziyor
  deniz polisi süresi dolunca ceza yazarlar diyor
  Bazı kişiler de süresiz diyor.
  Süresizse neden arkasinda 5 yil gecerli yaziyor?
  Ben şimdi yenilemelimiyim belgemi?

  • adf diyor ki:

   Sayın Kerem Kaymak
   Amatör Denizci Belgesi süresiz geçerli olan bir yeterlik belgesidir.
   Belgenizde 5 yıl geçerlilik süresi matbaa hatası olabilir.2006 yılından önce 5 yılda bir yenilenme zorunluluğu vardı. Şu anki yönetmelikte 5 yılda bir yenileme zorunluluğu yoktur. Yürürlükte olan Özel Teknelerin Donatımı ve Kullanacak Kişilerin Yeterlilikleri hakkında 2 Mart 2008 Tarih ve 26804 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliktir.
   Saygılarımızla

 7. KURTULUŞ KARATAY diyor ki:

  Merhaba,
  1-Amatör denizcilik belgesi harcı için halk bankasına ödeme yapacağım, sınav ve sınav itiraz harçları menüsü 75 tl , liman işlemleri-yeterlilik belgesi-amatör denizci menüsü ise 39,7 tl ücret çıkartıyor. Hangisine borçlandırma yapmam gerekiyor?
  2- İzmir liman başkanlığı bu harcın makbuzunu ilk başvuruesnasında talep ediyor, siz yukarıda sınavı müterakip demişsiniz?

  • adf diyor ki:

   Sayın Kurtuluş Karatay
   75 TL sınav ücreti kalktı. Ödemeniz gereken rakam 39.70 TL’dir. E-devlet üzerinden yapacağınız borçlanmadan sonra Halkbankasından ödeme yapabilir siniz?
   Sınav ücreti kaldırıldığından dolayı harç makbuzunu talep etmektedirler.
   Saygılarımızla

 8. ahmet r. kuldemir diyor ki:

  sayın adf,
  kmt almak için (yeni) ne yapmak gerekiyor? herşey değilmiş, eskiden kıyı emniyet ilgileniyordu, soru ve cevaplarınızı okudum, kmt ye de liman başkanlıkları ilgileniyormuş gibi algıladım, güncel durumu ve aşamaları açıklarsanız sevinirim.
  saygılar
  ahmet r. kuldemir

  • adf diyor ki:

   Sayın Melike Özdemir
   Yukarıdaki internet adresinden yapacağınız girişte e devlet ile giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak liman işlemleri menüsünden yeterlik belgesi
   seçtikten sonra Amatör Denizci Belgesi için 39.70 TL Kısa MSAFE Telsiz Belgesi için 25.10 TL kendiniz öncelikle borçlandıracak daha sonra Halkbank aracılığı ile ödemenizi gerçekleştireceksiniz
   Araç ehliyetiniz var ise sağlık raporu yerine geçer.
   Saygılarımızla

 9. A. Onur Yılgın diyor ki:

  Merhaba,
  Sadece KMT başvurusu yapmak için nereye müracaat etmeliyim, Fethiye liman müdürlüğü başvuru almadığını söyledi, GASM web sitesi randevu başvurularında KMT seçeneği yok.
  Teşekürrler

  • adf diyor ki:

   Sayın Ayhan Balaban
   Aşağıda ayrıntısı bulunan ilgili maddede sürücü belgesi sahibi olanlar diye açıklama var. Trafik kanunu hükümlerine göre geçerli olan ehliyetinizin kullanabilir siniz?
   Saygılarımızla

   (1) ADB alacak kişilerin 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen birinci grup sürücü belgesi sınıfları için istenen sağlık şartları ile muayenelerine dair usul ve esaslara göre sağlık raporu almaları gerekir.

   (2) 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükümleri kapsamında sürücü belgesi sahibi olanlar bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen sağlık ve muayene şartlarından muaftır.

  • adf diyor ki:

   Sayın ERGÜN ÖZTAN
   Sınavlar 29 Ağustos 2013 tarihinden itibaren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Liman Başkanlıklarında yapılmaktadır.
   Sınav başarı puanı ile ilgili tarafımıza bakanlık tarafından ulaşan herhangi bir değişiklik yoktur. Sizin bahsettiğiniz konu
   01 Temmuz 2004 yılında resmi gazetede yayınlanan yazıdır. Değişiklik olması durumunda sitemizde bilgilendirmeler yapılacaktır.
   Saygılarımızla

  • adf diyor ki:

   Sayın ERGÜN ÖZTAN
   Sınavlar 29 Ağustos 2013 tarihinden itibaren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Liman Başkanlıklarında yapılmaktadır.
   Sınav başarı puanı ile ilgili tarafımıza bakanlık tarafından ulaşan herhangi bir değişiklik yoktur. Sizin bahsettiğiniz konu
   01 Temmuz 2004 yılında resmi gazetede yayınlanan yazıdır. Değişiklik olması durumunda sitemizde bilgilendirmeler yapılacaktır.
   Saygılarımı

 10. Yavuz DAĞ diyor ki:

  Merhaba Daha önceden almış olduğum Amatör denizcilik Belgesini yenilemek için GOSS’a giriş yapıyorum fakat nasıl yenileme yapıcağımızla ilgili bir açıklama veya bir link göremedim. Lütfen yardımcı olurmusunuz?

  • adf diyor ki:

   Sayın Yavuz Dağ
   Belge yenileme işlemleri Liman Başkanlıkları tarafından şahsen müracaatınız ile yapılabilir.
   İstenen belgeler; Amatör Denizci Belgenizin aslı, yok ise fotokopisi, Nüfus cüzdan fotokopisi, fotağraf, dilekçe ve harç makbuzu 39.10 TL
   Saygılarımızla

 11. Oğuzhan Pürsöken diyor ki:

  14.04.2014 tarihinde ADB ve KMT belgelerini aldım. Üzerinde veriliş tarihinden itibaren 5 yıl geçerlidir ibaresi var ancak gss.uab.gov.tr adresinden bilgilerime giriş yaptığımda yenileme hakkında herhangi bir bilgi bulamadım. Biraz önce de bu sayfada belgelerin belirli bir geçerdik tarihi yoktur diye bir açıklama okudum. Konuyu netleştirir misiniz lütfen, malum yenileme olacak ise 2 haftam kaldı. Teşekkürler.

  • adf diyor ki:

   Sayın Oğuzhan Pürsöken
   Amatör Denizci belgesi süresiz geçerli olan bir belgedir. Sizin belgenizde yazan yazı muhtemelen matbaa hatasıdır.
   Belgeniz bu geçerlidir sorun yaşamamak açısından 39,70 TL belge harcı ödeyerek ilgili Liman Başkanlıklarından belge yenile
   işlemini yapabilirsiniz?
   Saygılarımızla

 12. Özgür Döker diyor ki:

  Sayın İlgili,

  KMT için harç makbuzları, bir süredir sisteme eklenemiyor (sistemsel bir hata olduğu söylendi, rapor ise kolaylıkla yüklendi!) İstanbul için telefonu paylaşılan Sefaköy belge bölüme ulaşmak da, imkansız gibi daimi meşgul ya da cevap veren yok.. KMT sınavına gün alabilmek için nasıl ilerlemek gerekli?, sisteme dekont yükleme ne zaman mümkün olur bizleri bilgilendirebilirseniz çok memnun oluruz. ilginiz için şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla,
  Ozgur DÖKER

  • adf diyor ki:

   Sayın Özgür DÖKER
   Sistem Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın,dekontun yüklenmesi ile ilgili doğan olumlu veya olumsuzlukları,sınavlar için randevu alınması durumlarını ancak bakanlık yetkilileri bilebilir.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü ana sayfasında bulunan e-tahsilattan sonra,bireysel kullanıcı, devamında T.C.K.Numaranızı ve e-devlet şifrenizi işleyeceğiniz iki yatay sütun karşınıza gelecek,bu aşamada liman işlemleri listesinin 6.Satırında yer alan yeterlik belgesini tıklayın,sağda oluşan sekmeye tıklayıp 4.Satırda bulunan Amatör Denizci Belgesini seçiniz,isminizi yazdıktan sonra,hesapla ve başvur butonlarına tıkladıktan sonra yaptığınız başvurunun kaydedildiğini C harfi ile başlayan bir sayının ekranda oluşmasından anlayacaksınız,c kodu işlemi dediğimiz,internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz tahakkuk işlemi ile T.C.Maliye Bakanlığı’na 2019 yılı için kendinizi 39,70 TL borçlandırma durumudur.Ödemesini ise Halk Bankası’nın uygun bir şubesinde gerçekleştirebilirsiniz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 13. Koray diyor ki:

  B sınıfı amatör telsizcilik belgesi sahibiyim ve telsiz konusunda iyiyim.

  Amatör telsizclik sınavı işletme, elektronik tekniği ve yasal konular olmak üzere 3 bölümdürve KMT sınavından daha kapsamlıdır.

  “Tahditli Telsiz Telefon Operatörü Yeterlik Belgesi”nin sınavsız olarak KMT yeterlilik belgesine dönüştürülmesi gibi amatör telsizci olup aynı zamanda liman kayıtlı tekne sahibi olanlara da sağlanması gibi bir uygulama var mıdır?

  Kanımca, böyle bir uygulama olması denizlerimizdeki kaza veya acil durum konularının selametle atlaılması için iyi bir uygulama olacaktır.

  Böyle bir yasal mevzuatın çıkmasını beklemeden bölge idare mahkemesinde bir dava açılmasıyla KMT belgesi temin edilme yoluna gidilmesi sizce nasıl olur?

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   Deniz Tahditli Telsiz Belgesi KMT ye dönüştüğü halde,Amatör Telsiz Belgesinin KMT ye dönüşmesi mümkün değildir,Bölge İdare Mahkemesinde dava açmaya da gerek yoktur.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   ADB almak için bu yılın verilerine göre 39,70 TL belge harcını bir kereye mahsus ödüyorsunuz,ayrıca her türlü yenilemelerde de belge harcı ödemeniz gerekmektedir.
   Saygılarımızla.
   ADF

 14. Nihat Seçerdin diyor ki:

  ADB BELGEM KAYİP GEREKLİ SİSTEM KAYİT İSLEMLERİNİ TAMAMLADİM FAKAT SOYLEMİS OLDUGUNUZ BELGELERİM KİSMİNİ SİSTEMDE BİR TURLU BULAMİYORUM SİTE İCERİGİNDE GOREMİYORUM. UZERİME KAYİTLİ OLAN BELGENİN CİKTİSİNİ ALMAM GEREKİYOR AMA ALAMİYORUM

 15. ÇETİN ATEŞ diyor ki:

  ADB için 10 Temmuz tarihinde sınava girdim,sınav sonucunu bekliyorum,Teknem için telsiz almayı düşünüyorum,Marin telsiz kullanmak için araştırmalarıma göre önce KMT belgesi almak sonrada Ruhsat çıkartmak gerekiyormuş,KMT sınavı için e.devlet üzerinden işlem yapmak istediğimde “sınav dönemi olmadığı için işlem yapamazssınız” yazısı çıkıyor,KMT için sınav dönemi hakkında bilgi rica ediyorum.

  • adf diyor ki:

   Sayın Amatör Denizcimiz,
   ADB süresiz geçerli olan bir yeterliktir. Sınava girmeniz gerekmiyor.Amatör Denizci Belgesini aldığınız liman başkanlığına yazılı başvuruda bulunmanız, dilekçenize; a)2 adet renkli vesikalık resim, b)N. Cüzdanı fotokopisi, c)ADB aslı veya tarih ve numarasını işlemeniz, d)Vergi Tahsil Belgesi eklemeniz gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü Ana Sayfasında bulunan e-Tahsilat başlığından başlanarak C kodu oluşturulduktan sonra, Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisinde, e-devlet uygulaması kapsamında 2019 yılı verilerine göre 39,70 TL belge harcı yatırılacaktır.)Eğer belgeniz İstanbul Liman Başkanlığından alınmış ise,form dilekçe almanız mümkündür,başka limanlardan alınmış ise dilekçeyi makama yazıp ekleri de belirtmeniz gerekir.
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Osman Kromer,
   Belgeyi aldığınız liman başkanlığından belgenin erişim numarasını ve tarihini öğrenip yazılı başvuruda bulunmanız, dilekçenize; a)2 adet renkli vesikalık resim, b)N. Cüzdanı fotokopisi,c)Erişim numarası ve belge tarihini işlemeniz,d)Vergi Tahsil Belgesi eklemeniz gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü Ana Sayfasında bulunan e-Tahsilat başlığından başlanarak C kodu oluşturulduktan sonra, Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisinde, e-devlet uygulaması kapsamında 2019 yılı verilerine göre 39,70 TL belge harcı yatırılacaktır.)
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Ali Demirci
   Amatör Denizci Belgesi süresiz geçerli olan bir yeterlik belgesidir.
   2012 Yılından sonra basılan bazı belgelerde matbaa hatasından dolayı 5 yıl geçerlidir ibaresi yazmaktadır.
   Belgeniz süresiz geçerlidir.
   Saygılarımızla

 16. Bahadır Şengül diyor ki:

  Merhaba, 15.01.2004 yılında almış olduğum ADB belgesinde belgenin süresi diye bir bölüm var ve 15.01.2009 olarak görünüyor. O tarihte TC kimlik no uygulamada olmadığından sistem üzerinde kayıtlarıma ulaşamıyorum. ADB’mi sınava girmeksizin yenileyebilir miyim yoksa yeniden sınava mı girmem gerekiyor?

  • adf diyor ki:

   Sayın Bahadır Şengül
   Amatör Denizci Belgesi süresiz geçerli olan bir yeterlik belgesidir. 2005 yılından önce belgelerde 5 yılda bir yenileme zorunluluğu vardı
   Yürürlülükte olan yönetmelikte Amatör Denizci Belgesi süresiz geçerlidir.
   Saygılarımızla

     • adf diyor ki:

      Sayın İlgili
      Amatör Denizci Belgesi süresiz geçerli olan bir yeterlik belgesidir. Aşağıdaki evrakları hazırlayarak belgenizi yenilemenizi öneririz.
      Amatör Denizci Belgesini aldığınız Liman Başkanlığı’na yazılı başvuruda bulunmanız, dilekçenize; a)2 adet renkli vesikalık resim, b)N. Cüzdanı fotokopisi, c)ADB örneği veya tarih ve numarasını işlemeniz, d)Vergi Tahsil Belgesi eklemeniz gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için, http://www.ödemeler.udhb.gov.tr internet adresinden başlanarak C kodu oluşturulduktan sonra, Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisinde, e-devlet uygulaması kapsamında 2020 yılı verilerine göre 48,60 TL belge harcı yatırılacaktır.)
      Saygılarımızla.

    • adf diyor ki:

     Sayın İlgili
     Amatör Denizci Belgesi süresiz geçerli olan bir yeterlik belgesidir. Aşağıdaki evrakları hazırlayarak belgenizi yenilemenizi öneririz.
     Amatör Denizci Belgesini aldığınız Liman Başkanlığı’na yazılı başvuruda bulunmanız, dilekçenize; a)2 adet renkli vesikalık resim, b)N. Cüzdanı fotokopisi, c)ADB örneği veya tarih ve numarasını işlemeniz, d)Vergi Tahsil Belgesi eklemeniz gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için, http://www.ödemeler.udhb.gov.tr internet adresinden başlanarak C kodu oluşturulduktan sonra, Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisinde, e-devlet uygulaması kapsamında 2020 yılı verilerine göre 48,60 TL belge harcı yatırılacaktır.)
     Saygılarımızla.

 17. Levent yurtsever diyor ki:

  Sayın yetkililer ben adb belgemi malesef kaybettim. Ben şimdi denizlideyim ve belgemi o zaman kocaelinden almıştım. Oraya gitme ihtimalim yok. Burda bahsettiğiniz sistemede hiç girmedim. Orayada nasıl girecegimide bilmiyorum. Bana bu konularda yardımcı olurmusunuz lütfen.

  • adf diyor ki:

   Sayın Levent Yurtsever
   Belgenizi size en yakın Liman Başkanlığından sicil nakli ile aşağıdaki evrakları hazırlayarak çıkartabilir siniz?
   Dilekçeniz (Liman Başkanlıkları tarafından verilecek); a)2 adet renkli vesikalık resim, b)N. Cüzdanı fotokopisi, c)ADB örneği veya tarih ve numarasını işlemeniz, d)Vergi Tahsil Belgesi eklemeniz gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü Ana Sayfasında bulunan e-Tahsilat başlığından başlanarak C kodu oluşturulduktan sonra, Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisinde, e-devlet uygulaması kapsamında 2019 yılı verilerine göre 39,70 TL belge harcı yatırılacaktır.)
   Saygılarımızla.
   ADF

  • adf diyor ki:

   Sayın Ethem Şengül
   KMT belgesini almış olduğunuz, Liman Başkanlığı’na ekleri; a) 2 adet renkli vesikalık resim,b)N.Cüzdanı fotokopisi,c)ADB örneği, d)KMT örneği,e) Adli Sicil Kaydı veya Kamu personeli iseniz, kurum kimliğinizin fotokopisini, ya da kurumda çalıştığınızı belirten yazı, f)Vergi Tahsil Belgesi olduğu halde, yazılı başvuruda bulunmanız gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için, T.C.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü Ana Sayfasında bulunan e-Tahsilat başlığından başlanarak C kodu oluşturularak,Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisine, e devlet uygulaması kapsamında 2019 yılı verilerine göre 25,10 TL belge harcı yatırılacaktır.)

   Saygılarımızla.

   ADF

 18. İsmail Tolga Durusoy diyor ki:

  Merhaba,
  ADB Belge sürem doldu. Yenileme online olarak yapılıyormu, yoksa şahsen başvurumu yapıyoruz. Birde şahsen başvuru gerekiyorsa İstanbul Tophane den almıştım aynı yeremi gitmem gerekiyor.

  • adf diyor ki:

   Sayın İsmail Tolga Durusoy
   Amatör Denizci Belgesi süresiz geçerli olan bir yeterlik belgesidir.
   Belgenizde yıpranma veya kayıp olmadığı sürece yenilemenize gerek yoktur. İstanbul da belge yenileme işlemleri Sefaköy Beşyol Mah. İnönü Cad.
   No:3 Küçükçekmece adresinde yapılmaktadır. Aşağıdaki evrakları hazırlayarak şahsen müracaatınız gerekmektedir.
   Saygılarımızla
   Amatör Denizci Belgesini aldığınız İstanbul Liman Başkanlığı’na yazılı başvuruda bulunmanız, dilekçenize; a)2 adet renkli vesikalık resim, b)N. Cüzdanı fotokopisi, c)ADB örneği veya tarih ve numarasını işlemeniz, d)Vergi Tahsil Belgesi eklemeniz gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü Ana Sayfasında bulunan e-Tahsilat başlığından başlanarak C kodu oluşturulduktan sonra, Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisinde, e-devlet uygulaması kapsamında 2019 yılı verilerine göre 39,70 TL belge harcı yatırılacaktır.)

 19. İsmail Tolga Durusoy diyor ki:

  ADB Belgeleri için 2005 yılından sonra süresiz olduğu yazılmış bilgilerde, fakat 2014 yılında kayıp ve süresi dolduğundan dolayı yeniledim. belgede 5 yıl geçerlidir yazıyor. Bilgi alabilirmiyim.

    • adf diyor ki:

     Sayın Emre Emiroğlu
     Amatör Denizcilik Belgesi süresiz geçerli olan bir yeterlik belgesidir. 2012 yılında basılan bazı belgelerde bu ibare yazmaktadır.
     Sorun yaşamamanız açısından belgenizi aldığınız liman başkanlığından 39.70 TL harç bedeli ödeyerek belge yenileme yaptırabilir siniz?
     Saygılarımızla

 20. abdullah diyor ki:

  mrb kolay gelsin hocam, 18 haziran tarihli başvurum var, sınava girdim. fakat belge hala çıkmadı. edevlet adresine girdiğimde sınav notum belirsiz görünüyor. sınav hakkı 0 diyor, acaba sınav kağıdım kaybolmuş olabilirmi bu durumda ne yapmak lazım?

 21. RAMAZAN ÖZÇELİK diyor ki:

  Merhaba,

  13/05/2019 tarihinde aldığımız ADB belgemi kayıp ettim Rize liman başkanlığını aradım durumu bildirdim yalnız kendiniz borçlandırıp başvuru yapmanız gerek dediler nasıl bir işlem yapmam gerek yardımlarınızı rica ederiö

 22. cengiz dalar diyor ki:

  iyi günler ben amatör denizcilik belgesi için sistemden giriş yaptım fakat ehliyetim yerine kimliğimi yüklemişim şimdi onu değitiremiyorum sınav red edildi tekrar girdiğimde ehliyetimi girmek için secenek cıkmıyor ne yapmam gerekiyor sefaköy istanbul gemi adamları sınav merkezini 10 kere aradım ve bişey yapamadılar sistemden yanlış girdiğim kimliği silmeleri lazım ki bende yeniden yükleyeyim

  • adf diyor ki:

   Sayın Cengiz Dalar
   Sınavlar Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır.
   İstanbul’daki ilgili birim numarası 0212 258 60 90/0212 598 07 69/0212598 01 70
   nolu telefonlardan bilgi alabilir siniz.
   Saygılarımızla

 23. Ozan diyor ki:

  Mearhaba,
  KMT belgesini almak istiyorum. Sisteme girdigimde Istanbul Liman baskanligini goremiyorum. Bir kac gun once girdigimde ise Istanbul Liman baskanligini gorebiliyordum ama sadece ADB sinavi cikiyordu seceneklerde. Kontenjan doldugu icin bu sekilde acaba? Eger oyleyse bir sonraki ayin basvurulari ayin kacinda aciliyor?

 24. Cemil Yaçan diyor ki:

  2015 yılında KMT sınavına girdim belge almaya hak kazandım. (Sistemde de gözüküyor.) Fakat KMT belgemi almadım. Şimdi bu belgeyi nasıl alabilirim. Benden istenecek belgeler neler olacaktır? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • adf diyor ki:

   Sayın Altan Katıkçı
   KMT YENİLEME İŞLEMLERİ

   KMT belgesini almış olduğunuz, Liman Başkanlığı’na ekleri; a) 2 adet renkli vesikalık resim,b)N.Cüzdanı fotokopisi,c)ADB örneği, d)KMT örneği,e) Adli Sicil Kaydı veya Kamu personeli iseniz, kurum kimliğinizin fotokopisini, ya da kurumda çalıştığınızı belirten yazı, f)Vergi Tahsil Belgesi olduğu halde, yazılı başvuruda bulunmanız gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için, http://www.ödemeler.udhb.gov.tr internet adresinden başlanarak C kodu oluşturularak,Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisine, e devlet uygulaması kapsamında 2020 yılı verilerine göre 30.70 TL belge harcı yatırılacaktır.)

   Saygılarımızla.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Amatör Denizci Belgesini aldığınız Liman Başkanlığı’na yazılı başvuruda bulunmanız, dilekçenize; a)2 adet renkli vesikalık resim, b)N. Cüzdanı fotokopisi, c)ADB örneği veya tarih ve numarasını işlemeniz, d)Vergi Tahsil Belgesi eklemeniz gerekir.(Vergi Tahsil Belgesi için, http://www.ödemeler.udhb.gov.tr internet adresinden başlanarak C kodu oluşturulduktan sonra, Türkiye Halk Bankası şubelerinden birisinde, e-devlet uygulaması kapsamında 2020 yılı verilerine göre 48,60 TL belge harcı yatırılacaktır.
   Saygılarımızla

 25. Bahadır Bilici diyor ki:

  Sayın yetkili,
  2001 yılında aldığım amatör denizci belgemi 2006 yılına kadar aktif olarak kullandım.Uzun süreden beri bu belgemi kullanmamıştım. Yenilemeyi nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim.(Liman Bşk.lığınla tel.ile görüşmemde yeni sınavlar yapılıyor sınava girmek daha kolay bilgisi aldım.)

  • adf diyor ki:

   Sayın ilgili
   Amatör Denizci Belgesi süresiz geçerliliği olan bir belgedir. Belge yenileme işlemleri Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır.
   Eski belgeniz ile birlikte harç makbuzu (48,60 TL) vesikalık fotoğraf ehliyet fotokopisi ile size en yakın liman başkanlığına müracaat etmenizi öneririz.
   Saygılarımızla

   • adf diyor ki:

    Resmî Gazete Tarihi: 02.03.2008 Resmî Gazete Sayısı: 26804

    ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI VE KULLANACAK KİŞİLERİN YETERLİKLERİ
    HAKKINDA YÖNETMELİK (1)
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Amatör Denizci Belgesi Alma Şartları, Sınavları ve Belgelendirme
    Yeterlik şartları
    MADDE 8 – (1) T.C. Vatandaşı olan ve ADB almak isteyen kişilerde;
    a) 14 yaşını bitirmiş olmak (18 yaşından küçük olanların Ek–1deki Muvafakatnameye uygun imzası noterlikçe onaylanmış veli veya vasi muvafakati aranır.),
    b) 9 uncu maddede belirtilen şartları taşıdığını sınava başvuru sırasında belgelemek,
    c) (Ek:RG-8/5/2014-28994)(2) (Değişik:RG-14/9/2018-30535) İdare tarafından elektronik ortamda verilen uzaktan eğitim programını tamamlamak veya İdare tarafından düzenlenecek olan eğitime katılmak,
    ç) Amatör Denizci Sınavını başarmak
    şartları aranır.
    (2) (Değişik:RG-14/9/2018-30535) Denizcilikle ilgili eğitim veren fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının güverte ve makine bölümü mezunları, Deniz Harp Okulu mezunları, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Güverte ve Makine bölümleri mezunları ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri denizcilik alanı mezunlarına talep etmeleri halinde sınav şartı aranmadan ADB verilir.
    (3) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturma izni almış olan yabancı uyruklulara, bu Yönetmelikte öngörülen şartları sağlamaları halinde ADB verilir.
    ADB alacakların sağlık şartları
    MADDE 9 – (Değişik:RG-16/11/2018-30597)
    (1) ADB alacak kişilerin 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen birinci grup sürücü belgesi sınıfları için istenen sağlık şartları ile muayenelerine dair usul ve esaslara göre sağlık raporu almaları gerekir.
    (2) 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükümleri kapsamında sürücü belgesi sahibi olanlar bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen sağlık ve muayene şartlarından muaftır.
    (3) ADB sahibi kişide sağlığı bakımından özel tekne kullanımına engel aşikar bir değişikliğin görülmesi ve tespiti hâlinde, İdare tarafından ADB belgesi geri alınarak, kişinin sağlık kuruluşlarında muayenesi istenir. Sağlık şartları bakımından özel tekne kullanımına ilişkin bir engelinin olmadığı veya mevcut olan bu hâlin daha sonra ortadan kalktığı sağlık raporuyla tespit edildiği takdirde, ADB belgesi kişiye iade edilir.
    Amatör denizci belgesi sınavları
    MADDE 10 – (Değişik:RG-8/5/2014-28994)
    (1) ADB sınavları İdare tarafından yapılır ya da yaptırılır. Bu sınavlar, belirlenen sınav yer ve tarihlerinde, yazılı veya internet ortamında bilgisayarda çevrimiçi olmak üzere en az dört seçenekli çoktan seçmeli test yöntemiyle tek oturumda yapılır.
    (2) Sınava başvuru yöntemi, sınav öncesi ve sonrası işlemleri ile sınav kuralları İdarenin resmi internet sitesinde duyurulur.
    Sınav konuları ve başarı notu
    MADDE 11 – (Değişik:RG-8/5/2014-28994)
    (1) Sınav başarı notu 100 üzerinden 60’tır. Sınavda; seyir, denizde çatışmayı önleme kuralları, gemicilik ve tekne kullanma, meteoroloji, denizde güvenlik ve denizde haberleşme, ilk yardım, deniz hukuku ve uluslararası sözleşmeler, tekne, motor ve elektrik bilgisi gibi konuları içeren en az 50 soru sorulur.
    Amatör denizci belgesi düzenlenmesi
    MADDE 12 – (1) (Değişik:RG-14/9/2018-30535) Şekli Ek-2’de belirlenen Amatör Denizci Belgesi, İdare tarafından düzenlenir ve sınavı başaran adaya veya yetkilendirdiği vekiline verilir.
    (2) ADB kayıtları, kişinin belge numarası, kimlik ve iletişim bilgileri, fotoğrafı, sınav yeri, sınav tarihi, sınav başarı notu, sağlık raporuna ve belge harcı tahsiline ilişkin bilgilerin yer aldığı veri tabanında tutulur. Bilgisayar ortamında bulunan veri tabanı, Amatör Denizci Kütüğü adını taşır.
    (3) Bilgisayar ortamında tutulan kayıtlara ilişkin bilgi ve belgeler, sınavın yapıldığı yer tarafından, sınav tarihi itibariyle tutulan dosya muhtevasında iki yıl süre ile muhafaza edilir. İki yılın sonunda imha komisyonu marifetiyle imha edilir.
    Yetkilendirilecek kurum ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (Değişik:RG-8/5/2014-28994)
    (1) İdare, ADB sınavını yapmak, eğitimini vermek, belge düzenlemek ve amatör denizci kütüğünü ve kayıtlarını tutmak üzere kurum ve kuruluşları sözleşme ile yetkilendirebilir. Yetkilendirilen kurum ve kuruluşun düzenlediği ADB, İdare tarafından onaylanmadıkça sahibine teslim edilmez.
    (2) Yetkilendirmeye esas kriterler ile yetkilendirme usul ve esasları İdare tarafından belirlenir.
    Amatör Denizci Belgesi yenileme işlemleri
    MADDE 14 – (1) ADB’nin herhangi bir nedenle yenilenmesi isteniyorsa, 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununa göre, belge harcı ödendiğini gösterir makbuz eklenerek ve yenilenme nedenleri belirtilmek suretiyle yazılı olarak belgeyi veren İdare veya yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşa başvurulur.
    Amatör Denizci Belgesi geçerlik alanı
    MADDE 15 – (1) ADB gemi adamı yeterlik belgesi yerine geçmez. Bu belgeyle Gemilerin Gemi Adamlarıyla Donatılmasına İlişkin Yönergede belirtilen resmî kurumlara ait ve resmî hizmete mahsus hizmet motorları hariç hiçbir tekne ve gemide ücret karşılığında çalışılamaz.
    (2) Turizm mevzuatı uyarınca belgelendirilmiş, ticari faaliyette bulunmaksızın gezi ve sportif amaçlı olarak mürettebatsız (bare-boat) kiralanan ticari yatlar kiracı sıfatıyla ADB sahibi kişilerce sevk ve idare edilebilirler. Ayrıca, yabancı uyruklular kendi ülkelerinden almış oldukları belgenin tanıdığı yetkiler çerçevesinde anılan tekneleri kullanabilir.
    Amatör Denizci Belgesinin iptali
    MADDE 16 – (1) Amatör Denizci Kütüğüne kaydedildikten ve belgesi teslim edildikten sonra 8 inci ve 9 uncu maddelerde belirtilen şartlardan herhangi birini kaybetmesi veya kişinin kendi isteğiyle veya vefatı halinde, Amatör Denizci Belgesi İdarece iptal edilir, belgenin iadesi istenir, durum kütüğe işlenir ve denetlemeye yetkili kurumlara bildirilir.
    Amatör Denizci Belgesinin denkliği
    MADDE 17 – (1) İdare, Türk Vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin bir başka ülkeden aldıkları belgelerin denkliğinin kabulü için, belge veren ülkenin gerekli gördüğü şartların değerlendirmesini yapmaya yetkilidir.

 26. BETÜL İKİZ diyor ki:

  Merhaba, ben amatör denizcilik belgesi için başvuru yapmak istedim fakat ulaştırma bakanlığının sitesinde online başvuru sırasında sadece kısa mesafe telsiz operatörü belgesi için seçenek çıktı. KMT aldıktan sonra mı ADB alabileceğim, anlamadım. Yardımcı olabilir misiniz lütfen?

 27. Onur Fidan diyor ki:

  Merhaba, ADB sinavi icin gereken saglik raporunda arac ehliyetinin olmasinin yeterli oldugunu belirtilmisti.
  Ben son 2 yildir yurtdisinda Hollanda’da yasiyorum ve bu arac ehliyeti Hollanda ehliyetine cevrildi.
  Bu sekilde de gecerli oluyor mu?

 28. Fatih diyor ki:

  Merhaba 2010 yılında deniz astsubay okuuluna başladım. 2012 Yılında mezun olmadan bize amotör denizci belgesi verildi fakat belgemi kaybettim. Belgemi yeniden çıkarabilmem için hangi yolu izlemem gerekir sisteme girdim fakat sistemde bilgilerim görünmüyor.

 29. Erkan F. Ergülen diyor ki:

  KMT belgemi 10.06.2011 tarihinde Ankara’da almıştım. Belge 5 yıl geçerli olduğundan dolayı yenilemek istiyorum. KMT belgemi Ankara’da yenileyebilir miyim? Yenileme süreci ile ilgili bilgi rica ediyorum.

   • Erkan F. Ergülen diyor ki:

    Yanıtınız için teşekkür ederim. KMT belgemi yeniletmek üzere en yakın liman başkanlığına gittim. Buradan, KMT belgemin yenilenmesi için Ankaraya yazı yazacaklarını ve belge yenileme işleminin bir hafta kadar süreceği bilgisini aldım. Ancak sözkonusu liman başkanlığının bulunduğu bölgede sadece 3 gün kalacağımdan dolayı belgemi yeniletemedim. Kısa yolculuklar dışında Ankara ilinde ikamet ettiğim için KMT belgemin Ankarada yenilenmesi konusunda bilgi rica eder iyi çalışmalar dilerim.

 30. Serdar diyor ki:

  Merhaba,
  Botaş’ta sınava girdim başarılı oldum, harcı yatırdım. Belgelerin basım işleri tek bir yerden mi yürütülüyor ve ne kadar sürede basılıyor? Eğer merkezden Ankara’dan basım yapılıp diğer müdürlüklere gönderiliyorsa, Ankaradan belgemi alabilir miyim?

 31. serhan leki diyor ki:

  Merhabalar,
  2006 yılında aldığım ADB’mi yenisi ile değiştirmem gerekiyor… İstanbul’dan almıştım, şu an İzmir’de ikamet ediyorum. İzmir Liman Başkanlığı’ndan işlem yapabilir miyim?
  Saygılar

 32. Ahmet T. diyor ki:

  Merhabalar Antalya’da sınav ne zaman açılır? şuan için aktif sınav gözükmüyor, Antalya gibi bir yerde bu mevsimde hala denizlere girmek mümkün bu nedenle sınav açılmasını talep ediyoruz. Bu konuda bilginiz varmıdır? Kime bu talebimizi iletmemiz gerekir? Bilgilendirme için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • adf diyor ki:

   Daha önce belirttiğimiz gibi sınav sistemi bizim kontrolümüzde değil. Ne zaman nerelerde açılacağı ve usulü hakkındaki sorularınızı Ulaştırma Bakanlığı sitesinden veya Liman Başkanlıklarına sormalısınız. E devlet üzerinden işlem yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.

 33. Pingback: Ödemeler Udhb – Giriş – Giriş Yapma Linkleri ve Yöntemleri

Bir cevap yazın