Bağlama Kütüğü Kuralları Değişiyor

YÖNETMELİK TASLAĞI ÖNERİMİZİ SUNDUK

 

Değerli Amatör Denizci Dostlarımız,

Yıllar ve yıllar önce Özel teknelerimizin kaydı gerekmezdi. Zaman içinde, yerel yönetimler ve liman başkanlıkları yasal dayanaktan yoksun yöntemlerle bir takım kayıtlar tutmaya başladılar.

Konu, 80’li yıllardan sonra Belediye veya Limanda kaydı bulunan özel teknelerin MTV kapsamına alınmasıyla önem kazandı.

MTV, 2009 yılında yani yürürlüğe girdikten yaklaşık 28 yıl sonra, özel teknelerden kaldırıldı ama yerine cezalarla, harçlarla bezenmiş, denizciliğimizi köreltici, vatandaşı yargı yolunda devletiyle karşı karşıya getiren Bağlama Kütüğü uygulaması geldi. Bu uygulamanın dayanağı olan 491 sayılı KHK, 655 sayılı KHK ile 2011 yılında yürürlükten kaldırıldı, artık Bağlama Kütüğünün vize ve cezalarının da tarihe karışması gerekiyordu.

Şimdi yeni bir Bağlama Kütüğü Yönetmeliği üzerinde çalışmaların başladığını öğreniyoruz. Aldığımız ilk bilgilere göre eskisinin aynısı, belki de daha kötüsünün uygulamaya konulması tehlikesi gündemdedir.

Endişelerimiz, yaşadıklarımızın sonucudur. Bağlama Kütüğüne kaydedilen tekneler arasında sadece özel teknelerden harç ve ceza alındığı, amatör topluluğun vize eziyetine zorlandığı malumdur.

Bu nedenle amatör topluluğumuzu yakından ilgilendiren Bağlama Kütüğü’nün, amatör topluluğumuza zarar vermeyen, eşitlikçi ve adil, temel kanunlarla çelişmeyen, uygulanması kolay, yasaksız, cezasız bir sistemle buluşması gerektiği ilkesinden yola çıkarak, ekteki Yönetmelik Taslağı Önerimizi gerekçeleriyle birlikte hazırladık ve yine ekteki kapak yazısıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğüne sunduk.

Önerimize, bir de özel tekne belgesini çağrıştıran Bağlama Kütüğü Kayıt Belgesi taslağı ekledik ve önceden kayıtlı teknelerin önerdiğimiz sisteme aktarılırken düzenlenecek bu belgenin, ücretten muaf olmasını istedik.

Bağlama Kütüğü Yönetmelik Taslağı ADF Önerisi’ne buradan ulaşabilirsiniz  (PDF).

Bağlama Kütüğü Yönetmelik Taslağı ADF Önerisi’ne buradan ulaşabilirsiniz (Word Belgesi).

Bağlama Kütüğü Kayıt Belgesi Taslağı önerimizi görmek için tıklayınız.

Taslak önerilerimizi incelemeniz, düşüncelerinizi bizimle paylaşmanız, dileğimizdir.

Saygılarımızla

Yönetim Kurulu

Amatör Denizcilik Federasyonu

 1. cem diyor ki:

  Merhaba
  Teknelerimiz oyuncak oldu.Budan 5 sene önce 4.50 metre sandal ve internettende 9.9 motor aldım. sonrasında kayıt işi çıktı bağlama kütügü belgesi gerektiğini ögrendim.2016 yılında liman müdürlüklerine teknenin boyu motorun cinsi ile bildirirsem baglama belgesi verilecegi söylendi dilekçemiz ile fotografları ibraz ettik fakat hala bir ses yok. bir yakalansak ceza yiyecegiz. Acil Bir çözüm istiyoruz.

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Özel Teknelerin Bağlama Kütüğü kaydı Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır. 2016 yılında başvurunuzda eksik evrak nedeni ile sonuçlanmamış olabilir.
   Sizinde bahsettiğiniz gibi en az 2.5 metre uzunluğundaki teknelerin bağlama kütüğü kaydı yapılmalıdır. İlgili konu için liman başkanlıkları bağlam kütüğü servisi ile görüşmeniz ve eksikleri tamamlamanız dır.
   Federasyonumuz kayıt dışı teknelerin bağlama kütüğü kayıtları için bakanlık ile görüşmelerini sürdürmektedir.
   Saygılarımızla

 2. oğuz diyor ki:

  ben tekne alacam ama alacagım kişi ruhsatsız satıo ben tekrar ona amatör balıkçı ruhsatı çıkara bilirmiyim ve nasıl çıkar boyu 6.50

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Bağlama Kütüğü’ne özel teknenizi kayıt yaptırmak için belgeler eksiksiz olmalıdır.İstanbul Liman Başkanlığı Gemi Sicil Bölümünden dilekçe örneğini ve eklerine ulaşabilir siniz?
   Saygılarımızla

 3. sertan diyor ki:

  MERHABA kendi yelkenli teknemi yapmak istiyorum ama maliyeti yine yüksek çıkıyor kabuk alıp donatmak bi nebze kurtarıyor ama bu seferde bu tekneyi kayıt ettirebilirmi yim sorusu kafamı kurcalıyor?

  • adf diyor ki:

   Sayın İlgili
   Öncelikle mühendislik hizmeti almanızı,yakınınızda bulunan bir liman başkanlığının gemi sicil bölümüyle görüşmenizi,öneririz.
   Saygılarımızla.
   ADF

 4. Ercan ALTAN diyor ki:

  forsa : dayımdan bana 4,50 mt bir tekne geldi dayım vefat ettiğinden dolayı evrakları aradık bulamadık 8.8 motorda var ne faturalarını bula bildik nede alındıgı yeri bu tekneme bağlama kütügünü nasıl çıkartırım ilginize teşekkür ederim

  • adf diyor ki:

   Sayın Ercan ALTAN
   Liman başkanlıklarındaki mevzuata göre eksik belgelerden dolayı kütük kaydı yaptırmanız mümkün değildir.
   Saygılarımızla.
   ADF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri anma günü’nün 104. yıldönümü kutlu olsun.

Şehitlerimizi ve Gazilerimizi Saygı ve Minnetle Anıyoruz

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ