Haritalar, seyrin vazgeçilmezleridir. Ancak her harita zamanla güncelliğini yitirmeye başlar. Çeşitli nedenlerle derinlikler değişebilir, batıklar ya da seyir için tehlike oluşturabilecek başka unsurlar ortayaçıkabilir, kimi seyiryardımcıları devre dışı kalabilir ya da yetkililer tarafından yeni seyir yardımcıları yerleştirilebilir vs. Ülkemizde Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı(SHODB), seyir haritalarını ve notik yayınları sürekli günceller.

Siz de güncellemeleri takip etmek için SHODB'nin internet sitesi www.shodb.gov.tr'den, TRT radyolarından ve TRT'nin teletext yayınından, "Denizcilere İlanlar"ı takip edebilirsiniz. SHODB bu ilanları, dileyenlerin adresine kargo ile de ulaştırmaktadır.

Öte yandan;

Seyir haritalarında pek çok sembol ve kısaltma vardır. Bunların tamamını akılda tutmak kolay değildir. Bu nedenle, SHODB'nin "Harita No 1" adıyla bilinen ve haritalarda yer alan tüm unsurların detaylı olarak açıklandığı SEMBOLLER, KISALTMALAR VE TERİMLER adlı kitapçığı da haritalarınızla birlikte el altında bulundurmanız önerilir.

Semboller, Kısaltmalar ve Terimler kitabı, ADF DÜKKÂN'dan temin edilebilir.

 

e-Bülten Aboneliği

ADF e-Bülten'e (ücretsiz) abone olarak güncellemelerden anında haberdar olabilirsiniz.
Önceki bültenleri görüntülemek için tıklayınız.


ADF Twitter'de

adf_twitter

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün356
mod_vvisit_counterDün848
mod_vvisit_counterBu Hafta3296
mod_vvisit_counterGeçen Hafta7160
mod_vvisit_counterBu Ay17923
mod_vvisit_counterGeçen Ay30544
mod_vvisit_counterToplam4250748

Son Çıkan Kitaplardan

Tüm Kitaplar

son_kitap

adek n kapak

Amatör Denizci Elkitabı

Sezar Atmaca

ADF

satin_al