Avustralya’dan 13 Temmuz 2010’da başladığı Hint Okyanusu geçişini, 137 günlük bir seyrin ardından 3 Aralık 2010 Cuma günü Madagaskar’da noktalayan Erden Eruç, merkezi Londra’da bulunan Okyanus Kürekçileri Birliği (www.oceanrowing.com) tarafından, “üç okyanusu küreklemiş ilk kişi” ilan edildi. Erden Eruç, Hint Okyanusu’nun siklon mevsimi geçtikten sonra ilkbaharda Mozambik’e doğru kürek çekmeye devam edecek.

Madagaskar’ın Majunga limanına ulaşan Eruç, üç okyanus geçmesinin yanında, Türkiye’de kürekle okyanus geçmiş ilk ve tek kişi olma unvanını da elinde bulunduruyor. Eruç ayrıca, Pasifik seyri boyunca geçen 312 günün ardından yalnız başına denizde en uzun süre kalma Guinness Dünya Rekoru’nun da sahibi oldu.

 Eruç, okyanusta geçirdiği 629 günlük toplam süreyle de, dünyada hayatta olan en deneyimli okyanus kürekçisi konumunda. Rekor, Pasifik Okyanusu’nun kuzeyini batıdan doğuya geçmeye çalışırken 937’nci gününde denizde kaybolan İngiliz Peter Bird'e ait.


 

e-Bülten Aboneliği

ADF e-Bülten'e (ücretsiz) abone olarak güncellemelerden anında haberdar olabilirsiniz.
Önceki bültenleri görüntülemek için tıklayınız.


ADF Twitter'de

adf_twitter

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1101
mod_vvisit_counterDün1146
mod_vvisit_counterBu Hafta5257
mod_vvisit_counterGeçen Hafta7033
mod_vvisit_counterBu Ay21568
mod_vvisit_counterGeçen Ay26325
mod_vvisit_counterToplam4223849

Son Çıkan Kitaplardan

Tüm Kitaplar

son_kitap

adek n kapak

Amatör Denizci Elkitabı

Sezar Atmaca

ADF

satin_al