Bayrak sorunumuz: Ülkemizin amatör denizcisi, dünya tekne piyasasından alacağı yeni veya kullanılmış teknesine Bayrağımızı çekemez haldedir. Ülkeyi yöneten siyasilerin ve bürokratların üzerlerindeki kalın ışık geçirmez tavanı delip konuya aydınlık içinde yaklaşmalarına gerek vardır. Bir tekne sahibi olmak ve Türk bayrağını taşımak, tekne yeniyse ağır vergilerle, tekne kullanılmışsa doğrudan korumacı yasaklarla adeta önlenmektedir. Ekonomisi büyüyen ve giderek güçlenen, ülkemizin denizlerinin hareketlenmesini istiyor ve bekliyorsak, yurt dışından da tekne alınmasının yolları olabildiğince açılmalıdır. Denizcilik gerçekte amatörlükle başlar ve bu durum, profesyonelliğe yönelmek isteyenlere de ışık tutar. Türk vatandaşının dünya pazarından satın alacağı ve kullanacağı teknesine Türk bayrağı çekmesini engelleyen bütün düzenlemeler/uygulamalar terk edilmelidir.

Barınma sorunumuz: Tekne maliklerinin teknelerini uygun fiyatla bağlayabilecekleri (her yıl artan ve tekne maliyetine göre hayli yüksek bir orana varan bağlama ücretleriyle değil) ve su sporlarında faaliyet gösteren derneklere tahsis edilmiş korunaklara/barınaklara ihtiyaç vardır. Balıkçılarımız için mevcut bu olanakların, neden amatör denizciler için de planlanmadığı konusu üzerinde durulmalı ve sebepler cesaretle araştırılmalıdır. Balıkçı barınaklarında amatör denizcilerin teknelerine de yer ayrılmalı ve kendi yönetimlerine terk edilmelidir. Böyle modeller başka ülkelerde vardır.

Bağlama kaydı sorunumuz: Yaklaşık 5 yıl önce hayatımıza giren ama olumlu hiçbir sonuca ulaşmayan bir sorunumuz da Bağlama Kütüğünün neden olduğu rahatsızlıklardır. Teknelerimizi bir kütüğe işletmemiz istenmektedir. Ülkemizde kayıtların tutulması, istatistiklerin bilinmesi, gelişmelerin takibi açısından kabulü mümkün bir uygulamadır. Ancak uygulamanın, tekne sahibi amatör denizci için bir gel-git eziyetine, her yıl artan oranda paralar ödeyerek kaydın tazelenmesi (vize) talebiyle denize çıkışın pahalılaştırılmasına, cezalarla, ürküterek, ürkütülerek, denize çıktığına pişman edecek bir yapışkanlık örneğiyle adeta canından bezdirilmesine varan bir çarpıklığa ulaşması da gerekmez. Özel teknelerin kaydı, adı yine de Bağlama Kütüğü olacak basit bir sistem içinde ve Gemi Sicilinde olduğu gibi, bir kez tahsil edilecek bir kayıt ücreti karşılığında, idare veya yetkilendireceği kurum veya kuruluşlar tarafından yapılabilmelidir.

Belgelendirilme sorunu: Sade vatandaşımızın, karanın bittiği yer olan, adını DENİZ  koyduğumuz o uçsuz bucaksız özgür alana açılmak için ille de bir belge sahibi olması zorunluğunun, bu teknelerin deniz trafiği içinde yer alarak tehlike ürettikleri iddiasına dayandığı bilinmektedir. Amatörlük merakla başlar, deneyimle sürer, sevgiyle gelişir, yayılır başkalarını etkiler, topluluk oluşur ve gerçekten de kimsenin, yaşamdaki bu gelişme ve genişlemenin daha başlangıcında, kişilerin belge edinmeleri gerektiğini savunacak dayanağı yoktur. Amatör denizciler, konuya buna rağmen anlayışla yaklaşmakta ve ille de bir belgeye sahip olunacaksa, bunun asgari bir çerçeve içinde kalmasının doğru olacağına inanmaktadırlar. Bir diğer deyişle, denize kendisi için açılacak her amatör denizcinin, denizin trafik kurallarını yani Denizde Çatışmayı Önleme Kurallarını (COLREG) bilmesinin yeterli olacağına ve bu bilginin varlığının saptanmasının topluluğunun ellerinde olması gerektiğine inanmaktadırlar. Bu temel bilgiden fazlasına sahip olmak, kişinin kendi kararına bağlıdır ve kişinin, teknesini bir kez yürüttükten sonra kazanacağı deneyimler onu denizle sımsıkı buluşturacaktır. Belgeyle denizci olunmaz ama gemiadamı olunur. Bunlar birbirinden tamamen ayrı alanlardır.

Özetle;  denize kendi başına ve kendisi için spor veya gezi amacıyla açılmayanlarla ortak yanlarımız iyice azaldığından olsa gerek, denize bu amaçla açılanlara sağlayacakları yarar da aynı oranda azalmaktadır. Öyle görünüyor ki düzenlemeleri üreteceklerin de bir an önce hayatlarına amatörlüğü katmaları yararlı olacaktır.

ADF, B-4 üzerindeki çalışmalarına devam edecektir.

Saygılarımızla

Yönetim Kurulu

 

e-Bülten Aboneliği

ADF e-Bülten'e (ücretsiz) abone olarak güncellemelerden anında haberdar olabilirsiniz.
Önceki bültenleri görüntülemek için tıklayınız.


ADF Twitter'de

adf_twitter

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1128
mod_vvisit_counterDün1146
mod_vvisit_counterBu Hafta5284
mod_vvisit_counterGeçen Hafta7033
mod_vvisit_counterBu Ay21595
mod_vvisit_counterGeçen Ay26325
mod_vvisit_counterToplam4223876

Son Çıkan Kitaplardan

Tüm Kitaplar

son_kitap

adek n kapak

Amatör Denizci Elkitabı

Sezar Atmaca

ADF

satin_al