Bakanlık’tan Deniz Haydutlarıyla İlgili Uyarı

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, B.02.1.DNM-0.06.03.02-135.07-1214 sayı ve 19 / 01 / 2012 tarihli yazısıyla,  Aden Körfezi ile Kızıldeniz’in güneyi arasında seyredecek yatçılarımıza/denizcilerimize, mevcut deniz haydutluğu tehlikelerinin ve yaşanan olayların duyurulmasını istemiştir, DUYURULUR.


AMATÖR DENİZCİLİK FEDERASYONU'NA

İstasyon Caddesi No:16/A Kat:2 Yeşilyurt / Bakırköy / İstanbul

İlgi: Dz.K.K.'nın 15.01.2012 tarihli ve I lRK.3700-53-12/Hrk.Eğt.D.Hrk.Ş. sayılı yazısı.

İlgi yazıda; "TCG GİRESUN" (F-491) tarafından 14 Ocak 2012 tarihinde Salalah/UMMAN'da tespit edilen, içerisinde 3 Türk personel bulunan ve azami sürati 6,5 kts olan Türkiye bayraklı "……" isimli yelkenli tekne (Inmarsat Tel no: ………….) ile 15 Ocak 2012 tarihinde irtibata geçilmiş ve teknenin halen Aden Körfezi'nde Yemen sahilleri 20 mil mesafede sahile yakın rotalar kullanarak Massawa/ERITRE'ye intikal etmekte olduğunun tespit edildiği belirtilmektedir.

İlgi yazıda devamla; "……" isimli yelkenli teknenin, Aden Körfezi ve Kızıldeniz güneyindeki yoğun deniz haydutluğu faaliyetleri göz önüne alınarak, mümkün ise bu bölgede intikal planlamaması yönünde uyarıldığı, ancak tekne personeli tarafından intikale devam edileceğinin bildirildiği ifade edilmekte olup, deniz haydutluğu faaliyetlerinin yoğun olarak yaşandığı bölgelerden yat ve gezi tipi teknelerle intikal edilmesinin oldukça tehlikeli olduğu ve geçtiğimiz dönemde ABD ve Fransız bayraklı yatların kaçırılması da dikkate alındığında, bu bölgelerde seyir planlanmaması yönünde genel bir uyarı yapılmasının uygun değerlendirildiği belirtilmektedir.

Konu ile ilgili olarak gemi sahipleri, işleticileri, kaptanlarının ve acentelerinin de uyarılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.


 

e-Bülten Aboneliği

ADF e-Bülten'e (ücretsiz) abone olarak güncellemelerden anında haberdar olabilirsiniz.
Önceki bültenleri görüntülemek için tıklayınız.


ADF Twitter'de

adf_twitter

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1052
mod_vvisit_counterDün1146
mod_vvisit_counterBu Hafta5208
mod_vvisit_counterGeçen Hafta7033
mod_vvisit_counterBu Ay21519
mod_vvisit_counterGeçen Ay26325
mod_vvisit_counterToplam4223800

Son Çıkan Kitaplardan

Tüm Kitaplar

son_kitap

adek n kapak

Amatör Denizci Elkitabı

Sezar Atmaca

ADF

satin_al